АПС ще подпише декларацията на ПП-ДБ за “санитарен кордон” около Пеевски и ДПС-НН
ИТН също подкрепят инициативата
Алиансът за права и свободи ще подпише декларацията за “санитарен кордон” около Делян Пеевски и неговата формация ДПС – Ново начало, предложена от ПП-ДБ и ще подкрепи техния пакет от антикорупционно законодателство. Това стана ясно след поредната среща, провела се в Народното събрание по инициатива на ПП-ДБ.
Валентин Тончев от АСП категорично се разграничи от ДПС – Ново начало.
“За нас е много важно да не бъдем пакетирани с тези, които се отделиха от автентичното ДПС. Ние оставаме либерално-демократична партия с ясно изразени ценности”, каза той.
“Молбата ни е да не очаквате, ние да бъдем зачислени към тази друга група, никой да не поставя под съмнение нашата независимост от тях и скъсването на всякакви връзки с този порочен модел, за което ние ще си понесем отговорност през годините”, допълни Тончев.
С гласовете на АСП вече имаме подкрепата на общо 86 депутати, пресметна Кирил Петков.
“Вие имахте първата реакция по декларацията за “санитарния кордон”, тя беше навременна и показа, че имате реално желание това да се случи. ИТН също се съгласи, вече формално. МЕЧ също се съгласи, реално вече имаме 86 депутата в това Народно събрание, които официално са казали, че застават твърдо зад този “санитарен кордон”, посочи той.
“Но хубавата новина е, че вече започва да се събира консенсус около тези приоритети. Аз мисля, че всички ние заедно трябва да покажем, че демокрацията не може да бъде купена, корпоративно насилена и по всичките други методи, които бяха използвали на тези избори. И тези избори да са последните от този тип в историята на България”, допълни Петков.
По-рано днес стана ясно, че и от ИТН подкрепят инициативата за “санитарен кордон” около Делян Пеевски и антикорупционното законодателство. Това стана ясно на втората поред среща по инициатива на ПП-ДБ за законодателната програма на 51-вото НС.
От ИТН представиха и свои приоритети – промяна в Изборния кодекс, като за изчистване на т.нар. мъртви души имат съгласие от ПП-ДБ.
Същото така настояват за промяна в Закона за съдебната власт с цел ограничаване на правомощията на главния прокурор, промяна в Конституцията в частта за служебните кабинети и връщане на стария начин за назначаването им от президента и промяна в условията за провеждане на референдумите.
За да стане всичко това възможно, е необходимо да бъде избран председател на НС, подчерта Тошко Йорданов и заяви, че очаква отговор по тяхното предложение това да е доайенът сред депутатите – Силви Кирилов.
“Понеже не знаем колко ще трае този парламент. Най-лошият му вариант е около три месеца, добрият – да има правителство и си тече. Но за да отпушим целия процес ни трябва председателство. Моля ви да помислите, утре очакваме някакъв отговор от вас дали можем временно да оставим като председател най-възрастния. Знаете, че това означава, че всички ще имаме заместник-председатели, така че да може да се задейства целия този процес, за който говорим”, призова Йорданов.
Позицията на ПП-ДБ се размина с тази на ИТН.
“Нашият подход е малко по-различен, може би, имайки предвид опит с най-разнообразни председатели на парламента, и затова да видим, че има съгласие какво ще свърши парламентът и след това председателят да поеме ангажимент, че то ще се случи точно така, както имаме съгласие то да бъде свършено”, отговори Асен Василев.