Саудитска Арабия стартира пазар за търговия на въглеродни емисии ден след откриването на 29-я годишен форум на ООН за климата (COP29) в Баку, определян като “конференция за парите”, на която да бъдат договорени механизми как богатите държави да дават повече средства на бедните, за да се предприемат действия за овладяване на кличатичните промени. Представители на повече от 200 нации от глобуса договориха на 11 ноември нови базови правила за световен пазар на въглерод, които ще възнаграждават страните, намалили вредните емисии като им предоставят “въглеродни кредити”, които впоследствие те могат да продадат на държави – едри замърсители.
От 12 ноември нататък на борсата Voluntary Carbon Market Co. в саудитското кралство ще бъдат пуснати на търг въглеродни кредити за над 2.5 млн. тона, става ясно от официалното изявление на дружеството. Търговските сделки, които ще включват кредити от 17 държави, ще помогнат да се финансират климатични проекти в глобалния юг и ще подкрепят усилията на Рияд да постигне нулеви нетни емисии.
Поддръжниците на въглеродните пазари твърдят, че тези тържища ще отключат финансиране за милиарди долари и ще позволят на замърсяващите околната среда производства да достигнат целевите си климатични параметри като купуват кредити от проекти, редуциращи отделянето на вредни газови. Световното търсене на тези инструменти обаче е охладняло през последните години след обвиненията за предоставяне на подвеждаща информация за зелени фирмени продукти, които в действителност не са такива.
В Близкия изток Абу Даби беше първото емирство, създало въглеродна борса, но компанията, която управляваше платформата, прекрати дейността си през октомври след едва едногодишно съществуване. Правителствата от региона не задължават фирмите да компенсират емисиите си.
Платформата на Саудитска Арабия, чиято цел е да стане един от най-големите доброволни въглеродни пазари в света до 2030-а, ще включи в първия си аукцион кредити от клриматични проекти на няколко държави, между които Бразилия, Бангладеш, Етиопия, Малайзия, Пакистан и Виетнам.
Компанията, управляваща платформата, преди това е провела два кръга от доброволни аукциони на въглеродни кредити – първият в Рияд, а след това – в Найроби. Публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия притежава 80% от фирмата, а собственикът на фондовата борса Tadawul Group – останалите 20 процента.