Кой трябва да стопанисва Чинията на Бузлужда?

чиния

Години наред държавата не може да вземе решение кой да стопанисва паметника на Бузлуджа (т.нар. чиния). Въпреки инициативите за реставрация и налетите пари от чуждестранни дарители, задачата се оказва непосилна, защото съоръжението е огромно, както и разходите. Вместо да се ремонтира и да печели от туризъм заради атрактивния си вид, паметникът продължава да се руши, докато спорят чия отговорност е поддръжката му.

В крайна сметка се появи не лошата идея община Казанлък да поеме грижата за така наречената Летяща чиния. На 17 ноември на местен референдум в Казанлък жителите на общината трябва да отговорят с „да” или „не” на въпроса: „Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот-частна държавна собственост „Дом паметник” на връх Бузлуджа за 10 години?“

Кметът на града Галина Стоянова обясни, че Казанлък има богат опит в стопанисването на културно наследство, защото

на територията на общината има над десет тракийски гробници.

„Считаме, че можем да управляваме Бузлуджа. Това е проект за много години напред”, заяви тя и добави, че желанието на ръководството на общината е да отговаря за реставрацията и консервацията на паметника.

Крайната цел е монументът да бъде обезопасен и туристите да могат да разглеждат монумента и отвътре.

Стоянова съобщи, че идеята е на това място да  бъде създаден световен конгресен и концертен център. Това означава, че

паметникът няма да бъде възстановен  в предишния си вид,

а ще се ремонтира и ще се реставрират мозайките, дело на известни български художници.

Паметникът на Бузлуджа, с официално име “Дом-паметник на партията”, е издигнат през 1981 г. на връх Хаджи Димитър  в  Стара планина. Той е най-големият идеологически монумент в България, но вследствие от политическите промени след 1989 г. започва да се руши – счупени са стъклата, а мозайките са изкъртени. Въпреки това, паметникът е толкова интересен от архитектурна гледна точка, че

заема почетното 25 място в международната класация

“Най-красивите изоставени места в света”.

Може би ако се стопанисва мъдро, след няколко години може да стане едно от най-посещаваните места у нас от чуждестранни туристи. Още повече, че огромната площ позволява там да бъдат организирани най-разнообразни събития.

Дом-паметник “Бузлуджа” е частна държавна собственост под управлението на Областния управител на Стара Загора.

Според становище на областната управа, извършено през април 2023 г.,

монументът е в много лошо техническо-архитектурно състояние.

Под влияние на атмосферните условия липсват стъкла, голяма част от вътрешните стени са силно компрометирани, а част от армировката е  оголена и корозирала. Това създава сериозни предпоставки хората, които влизат да пострадат. Затова достъпът до “чинията” е забранен.

През 2021 г. със заповед на министъра на културата, паметникът на Бузлуджа е обявен с класификация на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност от най-ново време с категория “Национално значение”.

От този момент нататък

“чинията” попада под закрилата на Закона за културното наследство,

който има доста ограничителни права и мерки за това кой, как, защо и по какъв начин може да взима решения за управлението му. Това означава, че всички решения се съгласуват с Министерство на културата и със съответните институции, които отговарят за културните ценности.

Част от финансирането за ремонта на монумента е осигурено, защото община Казанлък е спечелила проект за 7 милиона лева за ремонт. От общината съобщиха, че до януари 2025 г. проектът трябва окончателно да бъде подаден към европейските институции, за да получат парите.

Именно затова референдумът е важен, както твърди кметът Стоянова,  защото това не е обект за един за един мандат, а е свързан с благосъстоянието на хората от града в бъдеще.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст