Конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата ще обсъдят днес представители на работодателите и синдикатите.
Дискусията се случва ден преди крайния срок за въвеждане на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз.
С промените се предлага да се въведе определянето на референтна стойност за оценяване на адекватността на МРЗ и задължение оценката да се прави на определен период. Предвиждат се и промени, които да насърчат колективното договаряне при определяне на минималната заплата. Създава се и основание за приемане на специална наредба, в която да се разпише конкретният ред и начин за определяне на МРЗ, отчитането на нейната адекватност, както и разпоредбите, с които се гарантира участието на социалните партньори в целия процес.
КНСБ не подкрепя изготвения от МТСП проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, се посочва в становище на синдиката. В него пише, че сред предложените текстове е промяна на чл. 244 и премахване на механизма за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50% от средната работна заплата за страната. Според КНСБ това поставя под въпрос обявената стойност на МРЗ за 2025 г. в размер на 1077 лева.
От КТ “Подкрепа” заявиха, че категорично не подкрепят предложения законопроект, който следва да транспонира директивата относно МРЗ. В свое становище от синдиката заявяват, че проектът бламира изцяло целите на директивата и на конвенциите на Международната организация на труда и не създава условия, а напротив – ще пречи на повишаването на обхвата за колективно трудово договаряне за обхващане на поне 80% от работещите.
Закъснението по въвеждане на новите правила може да доведе до наказателна процедура спрямо страната ни от Брюксел. Предложенията на министерството, оформени като промени в Кодекса на труда, срещат категоричен отпор от профсъюзите.
За да избегне България наказателната процедура, социалното министерство предлага промените в Кодекса на труда, свързани с минималната заплата, да са в сила от 15 октомври 2024 година.