Правителството на ЮАР няма да помага на 4000 незаконни миньори в затворена мина

Южноафриканското правителство заяви, че няма да помага на 4 000 незаконни миньори, които са вътре в затворена мина

Над 4000 миньори, които са в конфликт с южноафриканското правителство за незаконно миньорство, се смята, че са болни и все по-слаби вътре в изоставена шахта. Южноафриканската полиция потвърди, че частично разложеното тяло на един миньор е било извадено от повърхността на мината в Стилфонтейн, разположена в северозападната провинция на страната, в четвъртък сутринта.

Петима от незаконните миньори бяха изтеглени живи в сряда, като всички те изглеждали слаби и изтощени, след като очевидно са били под земята в продължение на няколко месеца.

Незаконните миньори, известни локално като “Зама Зама”, често са мъже от съседни държави, които идват в Южна Африка без необходимите документи, за да намерят легална работа. Много от тях казват, че нямат избор освен да влязат под земята и да работят в незаконни мини, за да изкарват прехраната си.

эээ 3

Хумбудзо Нтшавени, високопоставен правителствен служител, заяви в сряда пред журналисти, че властите няма да помогнат на незаконните миньори в мината в Стилфонтейн, а вместо това ще се опитат да ги “изкарат” оттам.

„Няма да изпращаме помощ на престъпници. Няма да изпращаме помощ. Ще ги изкараме.

Те не трябва да получават помощ, а да бъдат преследвани. Ние не ги изпратихме там, те не са отишли там с добри намерения за страната, така че не можем да им помогнем“, отбелязва Хумбудзо Нтшавени. „Когато излязат, ще ги арестуваме.“

Южноафриканската полиция и военните сили, които водят операцията за задържане на незаконните миньори и прекратяване на операцията, наречена Vala Umgodi (Затвори дупката), решиха тази седмица да блокират всички входове към мината, за да предотвратят носенето на храна под земята. Повече от 1000 миньори са излезли на повърхността и са били арестувани от началото на операцията преди няколко седмици.

untitled 1 150

Тези, които са се върнали на повърхността, са казали, че са били под земята в продължение на няколко месеца.

Дейвид ван Уик, анализатор на минното дело и изследовател в фондацията Bench-Marks, каза в четвъртък в местно радиопредаване, че вярва, че Нтшавени „трябва да прочете конституцията, а правото на живот е свещено, независимо кой си“.

„Хората имат право на справедлив процес, не можеш да казваш, че са престъпници без справедлив процес“,

заяви ван Уик.

Доброволци, които помогнаха да бъдат изкарани някои от изтощените миньори на повърхността, също носеха писма от тези, които все още са под земята. Много от тях са написали в писмата, че просто нямат силите да излязат.

Някои от доброволците съобщават за силна миризма на гниеща плът под земята.

Местни жители на общността протестират пред мината, носейки плакати с надписи “Освободете братята ни”

и викайки, че членове на техните семейства са затворени под земята вече месеци наред.

Точно пред входа на мината, няколко жени готвят храна в големи съдове, за да я предложат на всеки миньор, който излезе на повърхността.

„Работя тук, но не вредя на никого“, казва един от незаконните миньори, който не пожела да каже името си, но заяви, че е в мината от няколко месеца. „Просто храня семейството си.“

Република Южна Африка е икономически най-развитата страна от Африка

и сред двадесетте най-развити в света. На нея се пада 40% от стойността на промишлената продукция на африканския континент.

Водещ отрасъл на стопанството е добивът на полезни изкопаеми. РЮА е на първо място в света по добив на злато, платина, хром и манган. Водещи места заема и при добива на диаманти (първо място по стойност на продукцията), въглища (основно черни), уран и азбест. Други значителни суровини са ванадий, желязна руда, олово, титан, графит, сребро, медна руда. Енергетиката е развита въз основа на въгледобива. На топлоелектрическите централи на въглища се пада над 80% от произведената електроенергия в страната. 

Добре развита металургия, с водеща роля на производството на стомана, чугун и алуминий.

Четете още: Миньори и енергетици от Маришкия басейн протестират

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст