Напрежението в Европа рязко се покачва. Русия изстреля ново поколение балистична ракета със среден обсег срещу Украйна. А Путин предупреди, че конфликтът придобива глобален характер заради решението на САЩ да позволят на Киев да използват американски оръжия за удари във вътрешността на Русия. На този фон, на Европейския съюз не му остава нищо друго, освен да затегне отбраната си.
В същото време администрацията на американския президент Джо Байдън се чуди как да спаси помощта за Украйна, защото времето тече, а след два месеца Доналд Тръмп ще се върне в Белия дом за втория си мандат. Ако републиканецът ограничи или намали подкрепата за Киев, тежестта ще падне върху Европейския съюз. Защото, дори да бъде сключено някакво споразумение между Киев и Москва, Тръмп едва ли ще се нагърби с възстановяването на опустошената от войната Украйна.
В Брюксел очакват през декември да заработи новата изпълнителна власт – Европейската комисия, след като тази седмица
основните партии в Европарламента загърбиха различията си
и решиха да подкрепят кандидатите на Урсула фон дер Лайен.
Една от първите задачи на новия екип трябва да бъде как да подсилят европейската отбрана, да направят така, че военното оборудване в страните от блока да е съвместимо и да помислят как да се осигури трайно финансиране на военния комплекс.
Вече започнаха да се появяват и първите инициативи. Две трети от държавите членки на ЕС, сред които и България, подписаха споразумение за обединяване на усилията си за укрепване на
европейските способности за противовъздушна и противоракетна отбрана.
Става въпрос за всички видове способности – от противоракетни системи до системи за борба с дронове. Презумпцията е, че спечелването на предимство във въздуха определя изхода от войната.
„Осемнадесет страни от Германия, Франция и Италия до Кипър и Люксембург, са подписали споразумение за сътрудничество в областта на противовъздушната отбрана. Седемнадесет от тях ще се обединят в боеприпасите, 14 – в електронната война, а седем – в разработката на бойния кораб“, обявиха от агенцията в началото на седмицата.
Европейската агенция по отбрана предлага четири области за действие –
противовъздушна и противоракетна отбрана, електронна война,
боеприпаси и разработване на европейски боен кораб.
Тези усилия не са свързани само с военен ангажимент. Тук се включва още мониторинг и анализ на риска с помощта на сателити, комуникационни технологии и изкуствен интелект за ранно идентифициране на заплахи. Целта е да се избегне дублирането в изследванията и развитието на тези способности между държавите членки и да се споделят финансовите усилия.
Засега Агенцията по отбрана
не дава никаква информация за финансовата стойност на четирите инициативи,
нито посочва компании, които може да участват в разработването на проектите.
Финансирането е основният проблем на европейските инициативи, защото разходите на страните от блока непрекъснато скачат заради редуващите се кризи и поскъпването на всички стоки. Затова експерти от месеци предупреждават, че континентът трябва да промени начина, по който харчи за отбрана. Повечето от тях смятат, че страните трябва да се обединят в разработването и купуването на оръжия, така че да получат по-добра стойност и да намалят фрагментацията на европейския пазар за отбрана.
Провокациите на Путин и шокът от завръщането на Тръмп
дадоха плод и в Брюксел вече се заговори за общ бюджет за отбрана. Все още не е ясно под каква форма ще бъде той – дали ще е общ фонд за финансиране на доставки на боеприпаси, дронове и ракети или проект за постоянно структурирано сътрудничество на ЕС, който няма да изисква участието на всички държави-членки. Договорите биха могли да сключват от един единствен орган, като например Агенцията по отбрана.
Идеи и предложения има, втората стъпка е да се намери необходимото финансиране и общата европейска отбрана може да стане факт. Ако това не се случи, ще се мисли на парче, както досега.