Този иновативен спортен метод е идеален за бягане на дълги разстояния, без да се изтощавате твърде бързо.
„Джефинг“ може да звучи като нещо, за което приятелите ви ще ви обвинят, ако закъснеете за среща в кръчмата, но всъщност това е тайната за подобряване на издръжливостта при тичане и скъсяване на времето за 10 км личен рекорд.
Как бягането на полумаратон стана новата фитнес мания
Методът „Джефинг“ е създаден от американския олимпиец Джеф Галоуей през 70-те години и може да се практикува както от начинаещи, така и от опитни бегачи. Принципът му е прост: редувайте периоди на бягане (от една до две минути) с малко по-дълги интервали на ходене, за предпочитане за общ период от 20 минути. След като свикнете, времето за бягане може да бъде удължено, а интервалите за ходене – съкратени.
Добрата новина е, че дори бавните разходки се смятат за полезни за здравето, така че може да си позволите да го правите по-леко.
Как работи методът „Джефинг“
Комбинацията от бягане и ходене подобрява издръжливостта и управлението на умората, като същевременно намалява риска от мускулни болки – ключът към по-приятните тренировъчни сесии. Макар и да звучи контраинтуитивно, забавянето на темпото може да доведе до значителни подобрения във времето за състезание.
Мотивация и ползи за психичното здраве
„Джефинг“ е полезен и за психиката, тъй като разделя усилията на по-управляеми части, което улеснява справянето с умората и състезателната тревожност. Според проучване от 2016 г., публикувано в Journal of Science and Medicine, този метод позволява на бегачите да завършат маратон почти толкова бързо, колкото при непрекъснато бягане, но с по-малко мускулна болка и умора.
За кого е подходящ „Джефинг“?
- Начинаещи: Лесен начин за влизане в ритъма на бягането без претоварване.
- Опитни бегачи: Подобряване на издръжливостта като част от тренировъчен режим.
- Ултра-бегачи: Тактическо средство за избягване на изтощение при дълги дистанции.
Джефинг е лесен и ефективен метод, който може да преобрази вашите тренировки. Опитайте и се уверете сами!
Четете още: Фитнесът и активността подобряват и психичното здраве на децата