Германските власти разработват план, който ще разшири района на бомбоубежищата за цивилни чрез преустройство на обществени сгради и частни сгради. Това съобщава вестник Bild, позовавайки се на източници.
По нейни данни в Германия има недостиг на обществено достъпни бомбоубежища – те са 579, могат да поемат по-малко от 500 хиляди души в 83-милионна страна. Една от причините за това е политиката от последните 17 години, когато
защитните убежища бяха премахнати в страната, защото „никой не мислеше, че отново ще има нужда от тях“.
Според ръководителя на Федералната служба за обществена защита и управление на бедствия (BBK) Ралф Тислър изграждането на мрежа от бункери ще изисква значително време. На този фон федералната служба работи съвместно с федералните държавни власти по национален план за разширяване на мрежата от противовъздушни убежища. Той предвижда всички обществени места, подходящи за тези цели (метростанции, обществени центрове, административни сгради), както и частни къщи, да се използват като защитни съоръжения за цивилното население.
Властите възнамеряват да насърчат жителите на страната да създават укрепени помещения в частните си имоти, по-специално да оборудват гаражи или мазета за тези цели. Освен това ще бъде създадено специално мобилно приложение, което в случай на въздушна заплаха ще показва на потребителя адреса на най-близкото убежище.
Германските военни многократно са заявявали необходимостта
да се подготвят за военен конфликт с Русия, който уж може да се случи след пет години.
Подобни изявления направи и министърът на отбраната Борис Писториус.
През юли вестник Bild съобщи, че Бундесверът е разработил таен план, който очертава курса на действие на военните и цивилните власти в случай, че войските на НАТО трябва да бъдат прехвърлени на източния фронт на алианса.
Отбранителната политика е прерогатив на федералния канцлер
в стратегическите и финансови рамки, гласувани от двете камари на федералния парламент.
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова, коментирайки през юли думите на германския външен министър Аналена Бербок, че Русия уж представлява най-голямата заплаха за сигурността в Европа, нарече това изявление чудовищна глупост и отбеляза, че то демонстрира непознаване на историята на нейната собствена страна.