Министър Найден Тодоров откри изложбата „Лудвиг Витгенщайн: един дом за Гретел“ в залите на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена. Изложбата е идеен проект на сдружение „Инициатива Витгенщайн“, Австрия, подкрепен и от българското, и от австрийското министерство на културата, уточняват на сайта на министерството на културата.
Министър Тодоров държа откриваща реч, в която изтъкна смисъла и значението на културното общуване между България и Австрия, като акцентира и на осъзнатата още в условията на Студената война потребност чрез културата да се преодоляват граници. Вече близо половин век Българският културен институт осъществява в „Дом Витгенщайн“ тази среща на културите в съзвучие с посланията на философа Лудвиг Витгенщайн.
Министър Тодоров сподели една известна мисъл, която гласи, че архитектурата представлява в същността си замръзнала музика. В тази връзка той коментира, че в обзавеждането на “Дом Витгенщайн” вижда връзката между класиката и модерното.
Специални гости на откриването на експозицията бяха Н. Пр. Десислава Найденова, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Австрия, проф. д-р Румяна Конева, директор на БКИ „Дом Витгенщайн“, д-р Емил Брикс, директор на Дипломатическата академия във Виена.
Гости от австрийска страна бяха Олга Окунев и Катрин Кнайсл от Министерството за изкуство, култура, обществена служба и спорт на Република Австрия, д-р Кристиян Вит-Дйоринг, куратор МАК и „Нова Галерия“ – Ню Йорк, д-р Михаел Игнатиеф, Централен европейски университет, Франсоаз Стонбъро.
Д-р Емил Брикс подчерта значението и мястото на този паметник на културата за двете страни. Културното наследство, завещано ни от философа Витгенщайн, надхвърля далеч националните граници. Д-р Брикс приведе и пример с Елиас Канети, роден в Русе, България, носител на Нобелова награда от Австрия, където и дълги години живее.
Радмила Швайцер от сдружение „Инициатива Витгенщайн“ благодари за подкрепата на българското и на австрийското министерство на култура, на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“, както и на всички, допринесли за осъществяването на идеята.
Изтъкнатият философ Лудвиг Витгенщайн построява дом заедно с архитекта Паул Енгелман за сестра си Маргарете Стонбъро (Гретел) през 1928 г. и оттогава до днес сградата впечатлява с изключителната си архитектура.
Изложбата „Лудвиг Витгенщайн: един дом за Гретел“ може да бъде разгледана в периода 28.11. – 13.12. 2024 г. в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“, Виена.
Екип на изложбата:
Концепция и координатор нa проекта – Радмила Швайцер (генерален секретар на сдружение „Инициатива Витгенщайн“);
Куратори на изложбата – Десислава Зафирова (One Gallery Sofia, Free Contemporary Arts Foundation) и Валентина Василева (член на борда на „Инициатива Витгенщайн“ );
Техническо изпълнение; Християн Ву (Armadillo 3D Printing Sofia);
Ивайло Димов (Национална художествена галерия, София).