Народното събрание продължава злополучните опити да си избере председател, след като първата политическа сила ГЕРБ не успя да формира мнозинство около своята кандидатура, а останалите партии не могат да се разберат за алтернативна. Стигна се дотам, както доста точно посочи пиар експертът Нидал Алгафари, че докато не си изберат председател, депутатите няма как да получават заплати, защото няма кой да им подпише ведомостите. На този фон тече и паралелна сага – напрежението в коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“, расте заради решение на ПП да отстранят двама народни представители от групата, които са заявили принципна позиция и са гласували по съвест.
ПП бяха решили да подкрепят най-възрастния депутат Силви Кирилов (ИТН), но ДБ настояха, че няма да участват в мнозинство заедно с “Възраждане”, ако тази партия също подкрепи Кирилов. В четвъртък кандидатът на ИТН не беше избран, защото му липсваха три гласа. Той бе подкрепен от цялата парламентарна група на ПП-ДБ, с изключение на Явор Божанков и Даниел Лорер, което доведе до напрежение и искания за оставки в коалицията.
Николай Денков от ПП реагира във “Фейсбук”, че резултатът от гласуването на Лорер и Божанков за председател на НС
е в полза на Делян Пеевски, “който се е добрал до парламента с купуване на гласове
и подправяне на протоколи”.
„Всякакви други обяснения и оправдания на фона на тази реалност са несъществени”, пише още той и подчертава, че всички решения имат последствия “и когато се взимат, е важно в чия полза е крайният резултат”.
Самият Лорер – също във “Фейсбук” – обясни, че е гласувал против управленско мнозинство с “Възраждане”, защото вярва, че „борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция”.
„Гласувах така, защото когато някой заговори за лагери и затвори, като партия “Възраждане”, аз знам, че евреите често сме първи. Но след нас следват всички останали, които не се подчиняват. Разбирам, че моите колеги, по различни причини, подценяват ролята на тази партия “Възраждане” и си казват: “Само сега да изберем председател, само да гласуваме бюджет, само…”, но това е заблуда. После ще последват
нови и нови компромисни гласувания, нови и нови договорки, нови и нови „общи” цели.
Именно така се стига до допускането на подобни партии във властта. След това, веднъж във властта, те доразкриват своето уродливо лице, но вече е късно“, посочи той.
В крайна сметка ДБ се противопостави на решението на Изпълнителния съвет на ПП да изключи Лорер от партията, а Божанков – от парламентарната група. Депутатът Ивайло Мирчев коментира пред медиите в петък (29 ноември), че
различното мнение на техните колеги не е причина да отпаднат от групата.
„Ще постъпим отговорно към българските избиратели, защото трябва да заработи този парламент. Днес изтича крайният срок за възможността Борислав Сарафов да бъде спрян като кандидат за главен прокурор и за вкарването на бюджета“, уточни депутатът.
Срещу подобна логика в политиката на своите колеги се обяви евродепутатът Радан Кънев от ДБ, според когото двете партии са направили „груба, трудно поправима, дори трудно простима грешка“.
Кънев смята, че никакви аргументи от типа “да спрем Сарафов” не оправдават съюзяване с антиевропейска, путинска, антидемократична и антипазарна политическа формация.
Другият му упрек е, че
безпринципната подкрепа за председател на НС заедно с „Възраждане“
не дава смислени решения за в бъдеще, нито решава проблема с бюджета, нито пък сочи изход от политическата криза.
„Заслужават, прочее, поздрави и тези политици в ПП-ДБ, които не се съобразиха с грешното решение, и тези, които до последно му се съпротивляваха, но проявиха дисциплина. И двете са разбираеми. Ако бях в българския парламент, щях да избера първото, но приемам и второто. Политиката изисква и лична отговорност, но е и отборно занимание“, написа евродепутатът във “Фейсбук”.
Притеснително е, когато в многопартийна коалиция
една от партиите го играе ментор на всички останали,
както и ако не е свикнала да изслушва и да се съобразява с чуждото мнение. Да не забравяме и обстоятелството, че след обявяването на водачите на листите си за предсрочния парламентарен вот на 27 октомври, стана ясно, че ПП взема 2/3 от лидерските позиции и постави свои хора за водачи на листи в 20 многомандатни избирателни района. Представители на “Да, България” водят в 5, а ДСБ получава само три първи места.
Също така май беше по-редно въпросът с
изключването на Божанков и Лорер да бъде изчистен вътре в коалицията,
а не първо да се тръби в социалните мрежи и медиите, както и да не се прави от случая буря в чаша вода.
Друг е въпросът за скоростта, с която се изхвърлят депутати от групата. Не трябва ли първо да се проведе заседание на партиите, да се даде предложение за изключване и в крайна сметка да се даде право на потърпевшите да се защитят? Либералната партия май е доста авторитарна в това отношение. Правата не са само думи и празни декларации.
На фона на проблемите на държавата това със сигурност е дребен проблем, но той е доста показателен как се случват нещата в управлението ни. Доста често, ако дръзнеш да не си съгласен с “началството”, директно заминаваш от играта.