КЕВР пресметна: В 4 области цената на водата ще е малко по-евтина, а Сливен е голямото изключение

КЕВР, ВиК Сливен

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) проведе открито заседание и обществено обсъждане по доклад и проекторешение за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 година.

Съгласно изчисленията на регулатора през 2025 г. по-ниски цени на водата предвиждат 4 регионални дружества. Става въпрос за областите Добрич (с -15.4%), Хасково (с -6.2%), Кърджали (с -1.2%), Ловеч (с -0.9%).

В същото време 24 регионални ВиК дружества ще увеличат цените. При 14 от тях ръстът на цените ще е до 5% от настоящите цени на ВиК услугите.

За други 9 регионални дружества планираното увеличение ще между 5% и 10% спрямо действащите цени, а за едно дружество – това в област Сливен – скокът на цената на водата ще е с цели 19.2 процента.

От ВиК “Йовковци”, станало по-известно покрай протестиращите свищовски села с воден режим, отчитат, че акумулираната инфлация при тях е 12.8% и именно заради това, въпреки че са реализирали известни икономии, ще повишат комплексната цена на водата с 6.6% спрямо действащата за 2024 година.

В одобрения бизнес план на „Водоснабдяване и канализация – Шумен“ ООД e предвидено увеличение на комплексната цена за 2025 г. с 3.99% спрямо предходната година, но заради акумулираната инфлация, която при тях е в размер на 3.5%, ще има повишение на комплексната цена с 9.1% спрямо действащата за 2024 година.

За ВиК Перник предвиденото увеличение на комплексната цена за 2025 г. е с 6.3% спрямо предходната година, но отново заради акумулираната инфлация в размер на 3.5%, комплексната цена на водата ще скочи с 9.3% спрямо тази за 2024 година.

От КЕВР уточняват, че за участие в откритото заседание били поканили представители на всички ВиК дружества с одобрени бизнес планове, но се отзовали единствено ВиК – Ямбол, Лукойл Нефтохим – Бургас АД, ВиК – Смолян, ВиК – Брацигово и ВиК – Добрич и ВиК – Хасково и Софийска вода. Единствено от ВиК – Добрич в лицето на Маргарита Георгиева изразили несъгласие с проекта с цените и с предвиденото за тяхното дружество намаление, като подчертали, че то е било заложено в бизнес плана, разработен от предходното им ръководство.

В общественото обсъждане не се включили представители на принципалите на регионалните държавни дружества – МРРБ и „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, както и собствениците на публичните ВиК системи и съоръжения и възложители на договорите за тяхното стопанисване и експлоатация – съответните асоциации по ВиК.

В същото време в обсъждането участвали представители на Омбудсмана на Република България, на Националния браншов синдикат „Водоснабдител – КНСБ“, на Областна администрация и Асоциация по ВиК – Пловдив, на Община Троян, кметът на град Брацигово, кметът на град Шумен и представители на общинския съвет на града, на гражданската платформа „Изправи се.бг“, зам.-кметът на Община Разлог, както и граждани от различни градове.

Ивайло Касчиев – ръководител на работната група, предложи омбудсмана да внася обобщени доклади за постъпилите жалби към институциите, които контролират операторите.

По време на обсъждането станало ясно и че в първоначалния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост е имало проект, който е предвиждал финансиране на монтирането на водомери на всички водоизточници на питейна вода, но този проект отпаднал от плана, защото никоя институция не го припознала като своя отговорност и не е изискала да управлява разходването на тази инвестиция.

Във връзка с водната криза от последното лято Ивайло Касчиев коментирал, че регионалната политика за ВиК структурата се води от министъра на регионалното развитие, а за общинската инфраструктура отговарят съответните общини, заради което КЕВР не носят отговорност нито за изграждането на ВиК инфраструктурата, нито за начина, по който ВиК операторите стопанисват публичните активи. За това трябва да си следят ежедневно собствениците на инфраструктурата.

От КЕВР обърнали внимание, че договорите, които са сключени межди асоциациите и ВиК операторите, могат да бъдат прекратени, ако някоя асоциация сметне, че има съществено и трайно неизпълнение по поетите ангажименти.

По отношение на въпроса дали потребителите при влошено качество на услугата могат да бъдат компенсирани, от КЕВР подчертали, че по закона за ВиК е предлагано да се заложи конкретна разпоредба ВиК операторите да са длъжни да намаляват цената на водата в случаите, в които е установено, че тя не отговаря на изискванията за качество. Това обаче не било прието. От КЕВР обещали при поредната промяна на закона за ВиК отново да направят подобно предложение. Те предупредили потребителите да знаят, че са в правото си във всеки един момент да оспорят в съда натрупаните задължения за периода, в който не са получавали качествена вода.

В заключение председателят на КЕВР Иван Иванов припомни, че неговият екип определя единствено пределни цени на ВиК услугите. Асоциациите по ВиК и съответните оператори могат по собствена преценка и по обективни критерии да намалят тези цени, които в последствие се въвеждат със заповед на областния управител.

В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2025 година. Окончателното решение ще бъде прието от КЕВР на закрито заседание на 19 декември 2024 годино.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст