Годишният растеж на депозитите ще се запази висок, но с плавно забавяне

бюджет, ЕС ще следи лихва фондове приходи дълг печалби стокообмен Булметал

Във възходящата фаза на лихвения цикъл в периода 2022-2024 г. трансмисията от паричната политика на ЕЦБ към лихвените проценти по депозитите и кредитите в сектора на домакинствата в България остана сравнително слаба в условията на запазващ се значителен приток на привлечени средства, висока ликвидност и силна конкуренция в банковия сектор в страната. Това показват данните в периодичното издание „Макроикономическа прогноза“ на Българската народна банка.

Предприетите от ЕЦБ две понижения на основните лихвени проценти от средата на 2024 г. поставиха началото на обръщането на лихвения цикъл в еврозоната, като

ЕЦБ остави лихвите без промяна и очаква 2% инфлация през 2025-а евро

пазарните очаквания са за допълнителни понижения през следващите тримесечия

С оглед на сравнително слабото пренасяне на ефектите от паричната политика на ЕЦБ във възходящата фаза на лихвения цикъл и ниските нива на лихвените проценти по депозитите и кредитите на домакинствата в България, от БНБ не очакват засилване на тази трансмисия в низходящата фаза на лихвения цикъл. “Прогнозираме лихвените проценти по новодоговорени срочни депозити и по нови кредити на домакинствата да се запазят  на нива, близо до текущо наблюдаваните, като е вероятно дори слабо повишение в  краткосрочен план”, отбелязват експертите на централната банка. 

По-силна трансмисия от вече предприетите и очакваните бъдещи понижения на основните лихвени проценти в еврозоната от БНБ прогнозират при лихвените проценти по кредитите за предприятия, които в по-голяма степен са обвързани с референтни индекси на междубанковия пазар в еврозоната. В съответствие с пазарните очаквания за динамиката на тези индекси прогнозата е лихвените проценти по новоотпуснати фирмени кредити да следват тенденция към понижаване до средата на 2026 г., след което да се задържат на сходни с достигнатите тогава нива.

Експертите на БНБ очакват

Линията на бедност за 2025 г. ще бъде увеличена с 21% в сравнение с 2024 г.

годишният растеж на депозитите на неправителствения сектор да се запази сравнително висок

през прогнозния хоризонт, но да следва тенденция към плавно забавяне в съответствие с прогнозираното забавяне на растежа на заплатите. 

При кредита за частния сектор се очаква годишният растеж да бъде по-силен в сравнение с предходната прогноза на БНБ от юни 2024 година. Това ще важи особено в сектора на домакинствата, като за този растеж ще продължат да допринасят фактори както от страна на търсенето, така и от страна на предлагането. 

От БНБ прогнозират

Пари алфа българия закона за счетоводството търговският баланс параходство брп продажби кредити луксозни имоти капитал Приста ойл холдинг смарт органик растеж залог печалби бюджет капитал застраховане проект

годишният растеж на кредита за неправителствения сектор да възлезе на 13.6% в края на 2024 г.,

след което да се забави до 10.8% през 2025 г. и до 9.4% през 2026 година. Това ще е в съответствие с прогнозираното забавяне на растежа на частното потребление и по-ниския растеж на цените на жилищата, както и с очакваното задържане на средногодишната инфлацията на нива, близо до достигнатите през 2024 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст