Наредбата за дългоочаквания регистър на артистите вече е предмет на обсъждане на сайта за обществени консултации

министерството на културата

Още по време на министъра на културата Боил Банов – в началото на пандемията от COVID-19 се заговори за необходимостта от създаване на регистър на професионалните артисти и специалисти в областта на културата.

Най-накрая – след повече от четири години стана ясно, че министерството на културата е изготвило дългоочакваната наредба, в която е разписано как точно ще се води въпросният регистър. Тя вече е публикувана на сайта за обществени консултации, където всички заинтересовани страни могат да споделят мнението си до 28 декември 2024 година.

Наредбата се издава по силата на Закона за закрила и развитие на културата. Така министърът на културата – в конкретния случай Найден Тодоров е натоварен със задължението да създаде, води и поддържа публичния електронен регистър на професионалните артисти и специалисти в областта на културата.

Вписването в регистъра ще се извършва въз основа на подадено заявление по образец към наредбата. Вписването ще се извършва по персонална партида на лицето в електронна форма.

На вписване в регистъра подлежат: 1. трите имена на лицето, 2. код на професията съгласно Националната класификация на професиите и длъжностите, 3. форма на осигуряване; 4. основна дейност в сферата на културата.

Може да се публикува и допълнителна информация като професионални постижения, медийни изяви.

В мотивите към наредбата е уточнено, че заинтересованите страни са няколко групи:

– самоосигуряващите се лица в сектора на културните и творчески индустрии – 4604 души по данни от Агенция по вписванията към април 2023 година;

– заети в публичния сектор като щатни бройки на делегирани бюджети – 5457 души по данни Министерството на културата;

– 5757 души заети и 2941 души наети в сферата на визуалните и сценичните изкуства, както и на културното наследство – според данни, предоставени от Обсерваторията по икономика на културата на база официална информация от доклад на Националния статистически институт;

– 20 191 души заети и 17 446 души наети в сферата на музикалната и филмова индустрия – според данни, предоставени от Обсерваторията по икономика на културата на база официална информация от доклад на Националния статистически институт;

– 2030 души заети и 1082 души наети в сферата на творческите индустрии, по-специално в частта дизайн – според данни, предоставени от Обсерватория по икономика на културата на база официална информация от доклад на Националния статистически институт.

Очаква се, че след като регистърът заработи, ще могат да бъдат формулирани ясни политики във всички сфери на изкуствата и културата и така ще се създаде възможност за анализ и мониторинг на културния сектор, както и системно планиране на нови работещи мерки за заетите и наетите в него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст