Китай не е лишен от възможности да отговори на започнатата от американците търговска война като включи в нея и изключително важни минерали. На 3 декември Пекин обяви забрана за внос на галий, германий, антимон и супертвърди материали в Съединените щати, както и по-строг контрол на изделията с графит. И би могъл да разшири експортния надзор до десетки редки минерали, ако напрежението с Вашингтон ескалира.
По оценка на анализатори от бранша, случващото е само началото на политиката за гарантиране на националната сигурност и на стратегическата роля на азиатския колос в областта на минералните ресурси.
Citic Securities – най-голямата китайска инвестиционна компания, подкрепяна и от държавата, изброява 10 суровини, включително и 17 елемента от групата на редкоземните, в които Китай има изключително силно присъствие като производител или преработвател. Минералите са от жизнено важно значение за високотехнологичните производства, включително на т. нар. изделия с двойно предназначение – за мирни и военни цели.
Последните китайски рестрикции бяха обявени и влязоха в сила ден след като Белият дом въведе нови ограничения на продажбите за Китай на авангардни чипове, произвеждани от американски и чуждестранни компании. Основната им цел е да забави китайските разработки на модерни полупроводници и системи за изкуствен интелект, които биха могли да помогнат на военните. Встъпващият в длъжност през януари 2025-а Доналд Тръмп пък заплаши да обложи с 60% целия внос от Китай – мярка, която предполага и подобаващ отговор от Пекин.
Освен редкоземните елементи, Citic включва и волфрама, молибдена, титана, индия, хрома, тантала, ниобия и цезия в списъка от кандидати за експортни ограничения. Китай има доминираща позиция и при други суровини, каквато е арсенът, който има приложение в много области – от хербицидите до телекомуникациите. Китайският арсен е имал 60% дял в доставките за Съединените щати през последните години, по данни на Геологическия топографски институт на страната (United States Geological Survey- USGS).
Редките елементи са обичайна част от предишните търговски разправии на Китай. През миналата година правителството на страната спря износа на цяла гама технологии, свързани с преработването на тези минерали, което затрудни американците и партньорите им да увеличат доставките на стратегически суровини.
Преди последните рестрикции на Пекин от 3 декември инвеститорите се втурнаха да насочват средства към компании, които добиват и рафинират изключително важни минерали. В Китай акциите на Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial скочиха с 10% – дневният лимит на поскъпване, а на Yunnan Chihong Zinc & Germanium – със 7.8 процента. В Сидни пазарната оценка на Lynas Rare Earths се повиши с 5.6 процента. Компанията откри през ноември най-голямата рафинерия за преработка на елементите извън Китай.
Проблемът на Пекин е, че по-нататъшните рестрикции на стратегическите минерали само ще ускори усилията на САЩ и приятели да отнемат доминиращата позиция на азиатския колос и да изолират влиянието му. Например, когато Китай затегна за първи път експортния контрол на галия и германия през 2023-а, това беше сигнал за купувачите да диверсифицират доставчиците. В резултат, по данни на китайските митнически служби, от началото на тази година не е имало внос на тези два минерала в Америка, което предполага, че фирмите ползват запасите си или си набавят нужните количества от други източници.
Извън Китай, сред другите държави с производствен капацитет за галий са Русия и Украйна, където металът се произвежда като вторичен продукт на алуминиев оксид, както и Южна Корея и Япония – като вторичен продукт на цинк. В Северна Америка германият се възстановява от скрап заедно с цинк, олово и други метали в топилната фабрика Trail на Teck Resources в Британска Колумбия.
Други производители на металите са 5N Plus и Inium Corp. в Съединените щати, както и белгийската Umicore в Европа.
Някои минни проекти включват високо съдържание на германий и галий и могат да предложат възможности за увеличение на доставките, каквото е находището на цинк Kipushi в Демократична република Конго. В Съединените щати поделението Nyrstar на Trafigura Group възнамерява да строи завод за германий в Тенеси.
Рециклирането също има ключова роля. Фабричният скрап вече е източник на известни количества от двата метала. Германият се възстановява от прозорците на изведени от строя танкове и други военни машини, по данни на USGS.