Скокът на частното потребление в еврозоната вдъхва надежди за растежа

Скокът на частното потребление в еврозоната вдъхва надежди за растежа

Частното потребление в еврозоната е скочило най-сериозно за последните две години през третото тримесечие, вдъхвайки надежди, че то най-накрая е започнало да подхранва икономическото възстановяване. Разходите на домакинствата са се увеличили с 0.7% спрямо периода април-юни, а инвестициите са скочили с 2%, съобщи Евростат на 6 декември. Сериозна пречка обаче е бил търговският обмен, оставил растежа на 0.4%, каквато беше и първоначалната му оценка.

image 922

Европа отдавна очаква ръст на личното потребление в хода на повишението на приходите, охлаждането на инфлацията и спада на лихвените проценти. Ценовият растеж падна временно под 2% годишно през септември и впоследствие отново надхвърли това равнище. Европейската централна банка очаква тази целева стойност да бъде достигната устойчиво през 2025 година.

Междувременно, трудовите възнаграждения са се повишили сериозно след инфлационния скок през последните години. По информация на ЕЦБ също от 6 декември, средното заплащане на служител през третото тримесечие се е увеличило с 4.4% в сравнение със същия период на 2023-а след 4.8% ръст през предишните три месеца, което все пак е доста високо равнище за вкусовете на централните банкери. Това темпо обаче едва ли ще се задържи, което ще позволи на институцията да започне да понижава по-бързо лихвените проценти.

Очакванията са ЕЦБ да ореже лихвите за четвърти път от юни насам през идната седмица, като анализаторите предвиждат поредица от по-нататъшни лихвени редукции докато стойността по депозитите падне до 2% годишно. Ключовият въпрос е колко устойчив ще се окаже подемът на потреблението, доколкото проучвания на бизнесклимата показват отслабване на инерцията в стопанството защото секторът на услугите започва да изпитва затруднения успоредно с промишления.

Пазарът на труда, който досега устояваше стабилно на слабостта на икономиката, вече дава знаци за омекване. Безработицата се запазва рекордно ниска, но увеличението на новите работни места се забавя, а промишлените фирми планират още съкращения.

Най-големият германски профсъюз IG Metal се съгласи на споразумение, което икономисти оценяват като умерено. Членът на изпълнителния борд на ЕЦБ Изабел Шнабел коментира през миналата седмица, че може да се очаква забавяне на ръста на заплатите и че последните преговори за трудовите възнаграждения, примерно в Германия, “не са много силни”.

Икономистите държат под око и корпоративните печалби и производителността на труда, за да получат пълна представа за ценовия натиск в еврозоната. На база на отработените часове, те са се повишили с 0.5% спрямо третото тримесечие на миналата година, по данни на Евростат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст