Центърът на американската политика се премести в Мар-а-Лаго

Мар-а-Лаго

Ключови събития в политическия живот на САЩ след изборната победа на Доналд Тръмп се преместиха от столичния Вашингтон във Флорида. Имението Мар-а-Лаго на новоизбрания президент вече се нарича “зимният Бял дом”, където се обаждат и посещават световни лидери. Журналистите не пропускат възможността да се обърнат саркастично към отиващата си администрация на демократа Джо Байдън, че се опитва напразно, тъй като очите на целия свят вече месец са обърнати към „слънчевата държава“.

Водачите идват

Вашингтон, от векове център на американската политика, неочаквано отстъпи тази роля на Флорида през последния месец и по-точно на имението Мар-а-Лаго на Доналд Тръмп. Този извод може да се направи от огромния поток от новини за ключови политически решения и събития, които идват оттам и се случват там. Заобикаляйки столицата, в щата пристигат световни лидери, във Флорида се обсъждат най-важните външнополитически въпроси, в Мар-а-Лаго се подготвят ключови назначения и властта се преразпределя. Онзи ден Roll Call публикува статия със саркастичното заглавие: „Дори когато Джо Байдън се приземи в Африка, външната политика на САЩ минава през имението на Тръмп Мар-а-Лаго.“

Въпросът за нарастващото влияние на екипа на Доналд Тръмп, който все още не е получил официално правомощия, беше повдигнат от журналисти от Белия дом по време на неотдавнашен конферентен разговор с представител на настоящата администрация. Когато високопоставен служител коментира решението на президента Джо Байдън да посети Африка преди няколко дни, един репортер не можа да устои да попита дали подобно посещение би могло да бъде ефективно „с погледа на всички африкански лидери към новоизбрания президент Тръмп“. Служителят беше объркан и започна да упреква идващия екип в изолационизъм, който според него няма да доведе до нищо добро.

По това време

Доналд Тръмп проведе двудневни разговори с канадския премиер Джъстин Трюдо

във Флорида.

100% допълнителен данък на произведените в Китай електрически коли въвежда Канада

Канадският лидер се втурна към Мар-а-Лаго, след като новоизбраният президент заплаши да наложи 25-процентни мита върху вноса от Канада и Мексико, освен ако не почистят границата и не спрат потока от мигранти и наркотици в Съединените щати през техните територии.

Бързината, с която г-н Трюдо се втурна към Флорида, беше разбираема, тъй като Съединените щати са най-големият търговски партньор на Канада, представляващи около 3/4 от износа, и следователно въвеждането на толкова високи мита рискува сериозно да удари канадската икономика.

В същото време, както каза кореспондентът на Fox News в Белия дом Питър Дуси, източници, запознати с хода на преговорите, са съобщили нещо любопитно на репортери. Когато канадският премиер се оплакал на избрания президент, че новите мита ще убият икономиката на страната му, Доналд Тръмп се пошегува в отговор, че „ако Канада не може да оцелее, без да ограбва САЩ със 100 милиарда долара годишно, тогава може би Канада трябва да стане 51-вият щат и Трюдо може да бъде неин губернатор“.

Официално обаче и двамата лидери увериха, че са доволни от преговорите.

Новоизбраният президент ги нарече “много продуктивни” и обяви, че засягат важни теми като трафик на фентанил, нелегална имиграция и двупосочна търговия. Джъстин Трюдо също подчерта, че това е бил „страхотен разговор“. По-късно в социалната медия X той благодари на Доналд Тръмп за вечерята, добавяйки, че “очаква с нетърпение да работим заедно”.

Явно на споменатата вечеря с Доналд Тръмп не е имало скука. Новоизбраният сенатор от променящия се щат Пенсилвания Дейв МакКормик, който победи съперника си от Демократическата партия в напрегната надпревара и спечели 53-то място в горната камара за републиканците, сподели снимка в мрежата на X, на която седи в Мар-а-Лаго на същата маса с Доналд Тръмп и Джъстин Трюдо. Освен него, бъдещият съветник по националната сигурност Майк Уолц и губернаторът на Северна Дакота Дъг Бъргъм (главен съветник на Доналд Тръмп по енергийната политика и кандидат за поста ръководител на Министерството на вътрешните работи, което отговаря за федералните земи, включително минно дело) вечеряха с новоизбрания президент и канадския министър-председател.

Пътуването на Джъстин Трюдо до Мар-а-Лаго беше първото посещение на лидер на Г-7 при Тръмп

след президентските избори в САЩ на 5 ноември.

Президентът на Аржентина ще балансира бюджета през 2025-а

Той обаче не беше първият чуждестранен лидер, който лично отдаде почитта си на републиканеца, без да изчака встъпването му в длъжност. В средата на ноември Доналд Тръмп, според източници на CBS News, се е срещнал с аржентинския президент Хавиер Майли във Флорида. Събеседниците на ТВ канала увериха, че срещата е минала добре. Аржентинският лидер проведе разговори и с инвеститори. Малко след новината за тези контакти Хавиер Майли говори на гала на Политическия институт на Америка в Мар-а-Лаго. Той критикува левите политици и похвали един от най-близките приятели на Доналд Тръмп – Илон Мъск, като каза, че чрез закупуването на социалната мрежа X той помага за „спасяването на човечеството“.

Друг разговор на високо ниво, който Доналд Тръмп обяви наскоро, беше с президента на Мексико. Новоизбраният президент каза, че е имал “прекрасен разговор” с Клаудия Шейнбаум, с която са се съгласили да “спрат миграцията през Мексико към Съединените щати чрез ефективно затваряне на южната граница”. Не може да се говори за никакво затваряне на границата, отбеляза Шейнбаум. „Всеки има свой собствен начин на общуване“, иронизира тя.

Хората все още спекулират за друго обаждане до Мар-а-Лаго. Доналд Тръмп е заподозрян, че е водил телефонни разговори с руския президент Владимир Путин, въпреки отричането на такъв разговор от страна на Кремъл. Според множество източници на The Washington Post такова обаждане наистина е имало. Сегашната администрация обаче не може да потвърди или отрече това. Както обяснява USA Today, това е така, защото Държавният департамент, който обикновено помага за координирането на телефонните разговори между бъдещи президенти и световни лидери, е бил напълно изолиран от екипа на Доналд Тръмп от външнополитическите му дейности.

„Това означава, че разговорите не са били водени по защитени телефонни линии, служителите на Държавния департамент не са предоставяли съвети относно нюансите на външната политика и не е имало официални преводачи, които да преодолеят езиковите бариери, което понякога може да доведе до объркване или неразбиране на точно какво е казано“, отбелязва изданието.

Бившият дипломат Брет Бруен, който е работил в Белия дом при бившия президент Барак Обама, каза пред изданието, че външната политика с Доналд Тръмп навлиза в „опасна територия на игра на телефонни игри, където Тръмп ще има лични разговори с чуждестранни лидери и те ще кажат техните екипи едно, а Тръмп ще каже на екипа си по национална сигурност нещо различно.

Плетат се интриги

старлинк starlink илон мъск

Зад луксозните врати на имение във Флорида се провеждат не само най-важните срещи и срещи, но и се плетат интриги, подчертава британският таблоид The ​​Daily Mail. По-специално част от екипа на Тръмп се опитва да намали влиянието на Илон Мъск върху избрания президент. Милиардерът, например, лобира за кандидатурата на своето протеже – бизнесмена Хауърд Латник, за поста ръководител на Министерството на финансите. Но всичко, което успя да постигне, беше, че Доналд Тръмп го покани да оглави Министерството на търговията. Вестникът не изключва, че дългогодишният юридически съветник на Доналд Тръмп – Борис Епщайн, действа срещу Мъск, опитвайки се да вбие клин между избрания президент и милиардера. И това не е цялата интрига в близкото обкръжение на Доналд Тръмп, твърди изданието.

Телефонът звъни без прекъсване

Самият Илон Мъск буквално се нанесе в имението на Доналд Тръмп. Избраният президент обаче не е против – той го “харесва”. Поне така той описа връзката си с най-богатия човек в света по време на среща с депутати републиканци преди няколко седмици.

Когато Доналд Тръмп беше домакин на вечеря за Деня на благодарността, той отново беше видян с бизнесмена във вирусно видео, и двамата в приповдигнато настроение, движейки се в ритъма на “Y.M.C.A.” – хит от 70-те години на миналия век, пускан на предизборни митинги на републиканците. Сред присъстващите на гала вечерята бяха и други знаменитости, включително звездата от екшън филма „Роки” Силвестър Сталоун, който никога не е крил консервативните си възгледи.

Илон Мъск се присъединява към Доналд Тръмп не само по време на семейни вечери и празнични пирове, но и на разговори със световни лидери, които се случват във Флорида почти по-често, отколкото в Белия дом. Така бизнесменът участва в телефонни разговори с украинския президент Владимир Зеленски и турския лидер Реджеп Тайип Ердоган.

Флорида също се превърна в основен източник на персонал за новата администрация.

Например, родената в „слънчевия щат“ Сузи Уайлс беше избрана за началник на кабинета на Белия дом, сенаторът от Флорида Марко Рубио беше номиниран за поста държавен секретар, а конгресменът Майк Уолц се готви да стане съветник по националната сигурност.

В резултат на това само за месец държавата придоби статут на център на глобалния и национален дневен ред, а имението Мар-а-Лаго започна да се нарича „зимния Бял дом“, според местното издание FNN. Известният лобист от Флорида Слейтър Бейлис в интервю за FNN дори каза, че отсега нататък Мар-а-Лаго е „най-свещеният недвижим имот в политическата вселена“. Имението става особено привлекателно за десните консерватори. Там се очаква да се проведе следващата CPAC (Conservative Action Conference). В същото време цената на билетите за събитието ще бъде до 25 хиляди долара.

(по материали от чуждестранния печат)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст