Преговори с ГЕРБ може да има само след подпис за санитарния кордон около Пеевски, категоричен е Василев

Преговори с ГЕРБ може да има само след подпис за санитарния кордон около Пеевски, категоричен е Василев

“Всички искаме редовно правителство. Подкрепа от ПП за редовно правителство е ясно заявено как – не е толкова трудно и страшно да се подпише декларацията, да се приеме това законодателство, свързано със санитарния кордон, и да се отпушат разговорите. Имаме много ясни условия, при които бихме подкрепили”. Това заяви пред БНР съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.

“Имаме последователна позиция още отпреди изборите. Инициативата трябва да е в първата политическа сила. Нашата подкрепа зависи от това да се подпише декларацията за санитарния кордон около “ДПС-Ново начало” и съответно да бъде приведена в действие. Това е основният източник на нестабилност в държавата в момента и не само в момента, а в последните 4-5 години”, обясни Василев и добави: “Първата стъпка от тази декларация – да няма зам.-председатели на Народното събрание от ДПС-НН, вече е факт. Но остават ключовите неща, свързани със спирането на избора на главен прокурор от Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат, избирането на ново ръководство на антикорупционната комисия и още няколко други законодателни промени, заложени в декларацията”.

По думите му, законодателните промени, предложени в Закона за съдебната власт, не са с оглед и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. А самата процедура по избор трябва да бъде много по-прозрачна и да има изслушване на кандидатите в парламента. “Ако ще има човек, който изпълнява функциите временно, идеята е това да не се използва като задна вратичка, за да се назначи някой без конкурс, а да има максимум шест месеца период и след това да е друг човек – да се въртят прокурорите на тази позиция”, каза още съпредседателят на ПП-ДБ. Според него това са принципни промени, които трябва да се случат не с оглед на една или друга личност.

“Ще седнем на разговори първо по тази декларация и след като се постигне съгласие по нея и се подпише, чак след това може да има разговори за нещо друго”, категоричен бе Василев. Той припомни, че разговорите са били публични. “Виждаме доста големи различия с БСП във визията за развитие на страната в ключови сектори”, отбеляза той. В този смисъл за него е почти невъзможна конфигурацията ГЕРБ – ПП-ДБ – БСП – ИТН за евентуално правителство.

“Това е нормалният, разумен, спокоен подход, който стъпва на реални документи. Не надценяваме нашия принос в аритметичното мнозинство. ПП-ДБ имаме 37 депутати. Могат да се направят много мнозинства, извън ПП, ако това е чак такъв препъникамък”, счита народният представител.

Василев декларира, че не се разделят с ДБ, но по някои въпроси имат различни позиции. Запитан за изключените Даниел Лорер и Явор Божанков, той отговори: “Ключово за нас е постигането на резултати. Ако има хора, които поставят собственото си его или виждания над това да се постигне резултатът, който партията си е поставила като цел и който е надлежно приет и за който е работено във времето, тогава тези хора нямат място в партията. Политиката е отборен спорт, не индивидуален. Всеки трябва да си даде ясна сметка дали с действията си саботира или не определени решения”.

Според него това, което може да доведе до разлика, е изцяло в ръцете на “Демократична България”: “С ГЕРБ няма да седнем на преговори, преди да се подпише кордон. Това показва взето политическо решение да не се допуска влияние на Пеевски. С ГЕРБ няма как да седнем на разговори, докато те ясно не покажат с действия, че са взели такова политическо решение. Ако от “Да, България” решат, че въпреки че не е подписан кордонът, искат да водят разговори, това ще бъде тяхно политическо решение, което влиза в много дълбок разлом на вижданията ни за това по какъв начин трябва да се управлява България”.

Съпредседателят на ПП-ДБ отрече да са водени разговори с “Възраждане” за подкрепа. “Да, България” вкараха Пеевски и ДПС като част от конституционното мнозинство в разговора. Смятахме, че конституционната реформа е важна и подкрепихме коалиционния си партньор”, припомни Василев събитията в предишния парламент.

Единствените две управления – не много стабилни, но редовни, през последните три години бяха създадени от ПП, напомни Асен Василев. По думите му, това е било ключово за справянето с редица кризи, които са се появили в следствие на войната в Украйна. “Оказа се, че почти всички системи на държавата въобще не са подготвени. Наложи се да се реагира изключително бързо и да се мобилизират системи да работят по начин, по който беше доста инфарктно”, посочи той.

Василев изтъкна, че тогава правителствата са били възможни, защото е имало ясна управленска и законодателна програма. “Не виждаме ГЕРБ да имат такъв подход сега”, отбеляза той.

След изборите е нормално да направят сондажи с политическите партии, за да внесат бюджет максимално близко до това, което парламентът би приел, коментира Асен Василев. По думите му следващата седмица могат да започнат разговорите в Народното събрание.

Той обаче подчерта, че вариант на бюджет не са виждали. Обсъждали сме различни мерки и техните ефекти, констатира финансистът и допълни, че са изказали мнението си за това кои от тях биха подкрепили и кои не.

“Не може на коляно да се каже горе-долу кое колко е. Трябва да се види целият закон как е сглобен и как са разпределени средствата. Това е сложна материя – дяволът е в детайла”, отбеляза депутатът.

“Оставих бюджета на излишък. Тези 18 млрд. всеки финансов министър ги вижда всяка година през август”, заяви Василев и обясни, че всички ведомства си вкарват най-смелите желания, след което започва реалният разговор за това кое ще се случи и кое не. Това не е нещо неочаквано и ново, подчерта бившият финансов министър. “Дупка в бюджета няма. Има разминавания между желанията на чиновниците и възможностите на хазната”, категоричен е той.

“Анализът за България от ситуацията в Сирия трябва да бъде направен от службите с допълнителна информация, извън това, което се вижда по новините”, каза съпредседателят на ПП-ДБ. Според него допълнителна дестабилизация в района не помага по никакъв начин. “Навлизаме във втора студена война между САЩ и Китай, където Русия е младши партньор”, добави той. По негово мнение в Тайван е прекалено опасно да има конфликт, но около Русия тръгва набор от конфликти.

“Ние трябва да подредим цялостните системи на държавата с идеята, че ще бъдем в една доста нестабилна политически зона, най-вероятно с множество военни конфликти около нас”, сичта Василев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст