Празници на ужасите – хем тъмно, хем студено

празници аварии без ток

Няма значение дали са празници или делници – традицията си е традиция. Лятото в част от страната няма вода при температури над 40 градуса, а зимата падне ли метър сняг -спира токът. Ако някъде премине черна котка или сме в ретрограден Меркурий, няма ни ток, ни вода. После обясняват на хората да се откажат от печките на дърва и да минат на ток. Те хубаво ще минат, но една ли ще оцелеят. Силата на човешкия дух в български вариант по свети празници не се показва на софрата, а чрез оцеляване в най-екстремни условия. Да ти скъсат нервите също е изпитание за волята.

Коледните празници за доста жители на Ловешко бяха като от филм на ужасите. Те останаха шест дни без ток. Мъж от село Деветаки пък разказа, че пети ден в покрива на къщата му е забит паднал стълб от уличното осветление. Въпреки множеството сигнали, мерки не са предприети. Над

20 000 домакинства в над сто населени места бедстват от дни.

В десетки други градове и села хората се оплакват, че токът е бил толкова слаб, че електроуредите едва са работели, а вечерите светлината е била като от газена лампа. А в Априлци, освен, че хората останаха на тъмно и студено, пострада и поминъка им, защото туристите масово отмениха резервациите си за Нова година.

В област Велико Търново празничната криза удари не само тока и водата, но и мобилните връзки. Да нямаш телефон и да се оплачеш!

В крайна сметка

правителството реши да отпусне 2 млн. лв. за засегнатите домакинства,

а служебният премиер Димитър Главчев обясни, че тези пари са целеви и са различни от неустойките, които електроразпределителните дружества (ЕРП – преди приватизацията се наричаха предприятия, а не дружества) трябва да изплатят на пострадалите си клиенти.

“Тази ситуация е абсолютно недопустима! Някои от домакинствата продължават да нямат ток. Трябва да покажем, че има държава”, коментира премиерът.

Така че, освен парите от държавата, предстои и трите електроразпределителни дружества да изплатят неустойките, предвидени в общите условия на договорите.  Съгласно тези условия клиентите, останали без захранване повече от 48 часа,

трябва да получат неустойка от 30 лв. за първите 24 ч. след този период.

А, ако прекъсването е над 36 часа – по 20 лв. на 12 часа.

Също така Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обеща да започне проверка по отношение на изпълнението на инвестиционната програма за поддръжка и ремонт на електроразпределителната мрежа на трите ЕРП-та.

От Комисията за защита на потребителите (КЗП) призовават хората, които бяха засегнати от спиране на електрозахранването по Рождество да подадат жалби до съответните електроразпределителни дружества. При необходимост, те могат да се обърнат и към потребителските организации за съдействие при предявяване на колективни искове за обезщетение.

Вместо да се стига до такава абсурдна ситуация,

държавата би трябвало профилактично да контролира всички фирми,

почистващи и поддържащи пътищата дали са си свършили работата, за да не падат дървета върху електропроводите, нито да поддават стълбове при метър сняг.

Общините също би трябвало да разполагат с достатъчно генератори, които да се предоставят за ползване в подобни драматични ситуации.

За Гражданска защита по-добре да не отваряме приказка, защото откакто се вля в МВР и стана “Защита на населението”, се появява само…

когато съответният министър трябва да бъде показан по телевизора.

А когато природните стихии ударят много населени места едновременно от МВР и от защитниците на населението няма и следа. От бюджета им за 2024 г. в размер на 2.6 милиарда лева, също.

Хубаво ще бъде и ЕРП-та да бъдат проверени дали инвестират достатъчно в мрежите, както и дали самата държава да се възползва до максимум от европейските средства за модернизация.

Много неща би трябвало, ама няма. Ние си спазваме традицията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст