В понеделник (30 декември) Русия изпрати последните количества газ за европейските си клиенти през Украйна, защото на 31 декември изтича срокът на ключовата транзитна сделка с Киев за пренос. Силно зависимите от руския газ европейски държави – като Словакия и Унгария – до последно се надяваха споразумението да бъде продължено, но украинският президент Володимир Зеленски остана непреклонен – навръх Нова година руското гориво спира.
Така – поне на теория – се слага край на тежката енергийна зависимост на Европа от прищевките на Кремъл. В пикови моменти руският износ за държавите членки на ЕС чрез тръбопроводите, наследени от съветската империя, достигаше 35 процента. И Москва нито за миг не изпита никакво угризение, че използва този факт като оръжие.
В крайна сметка
Русия загуби европейския пазар в полза на конкуренти
като Норвегия, САЩ и Катар. А Зеленски заяви, че Украйна е готова да транспортира газ за Европа, но само ако той не е руски.
След 1 януари “Турски поток” през България ще се превърне в основното трасе за руски внос в Европа, но едва ли страната ни ще извлече огромни ползи от това, защото транзитните такси вече са определени.
България вече не ползва руско синьо гориво, но през наша територия минават милиарди кубични метри всяка година. Крайни получатели са Сърбия и Унгария, а
България взима от “Газпром” такса “Пренос”.
Министерство на финансите на САЩ включи през ноември 50 руски компании, сред които и „Газпромбанк“ в своя списък със санкции. Министерството обаче реши да направи изключение за Турция и Унгария, изваждайки ги от санкциите срещу „Газпромбанк“. Това означава, че те могат да се възползват от тръбите по „Турски поток“.
Междувременно министърът на енергетиката Владимир Малинов потвърди, че декемврийските транзитни такси за преноса на руски газ до Сърбия и Унгария вече са платени.
В началото на декември в София гостува унгарския външен министър Петер Сиярто и бе съобщено, че е
намерена юридическа и финансово приемлива формула
за продължаване на транзита. Подробностите обаче така си и останаха – ревниво пазена държавна тайна.
По-странното е, че в отговор на въпрос на депутат в понеделник министър Малинов заяви, че не знае колко пари получава „Булгартрансгаз“ за преноса на руски газ през разширението на „Турски поток“ през България.
Самият министър беше дългогодишен шеф на „Булгартрансгаз“, а по време на ръководството му беше построена тръбата, по която се пренася почти 100% руски газ. Това, което се знае със сигурност обаче е, че
„Газпром“ е резервирал газопровода до 2039 година.
Преди войната в Украйна, която започна през февруари 2022 г., Европейската комисия помогна за сключване на транзитни споразумения между Киев и Москва.
Руската инвазия обаче принуди Брюксел да започне скоростно диверсифициране на енергийните си източници. Очаква се през февруари Комисията да представи план за по-нататъшно
постепенно намаляване на руските изкопаеми горива.
Брюксел се ангажира да спре вноса на руски изкопаеми горива, включително газ, до 2027 година. Дали това ще се случи обаче зависи от държавите членки, защото в допълнение към тръбопроводните потоци към Словакия и Унгария, Москва доставя втечнен природен газ и до пристанища във Франция, Белгия и Испания.
Комисията уверява, че газовата инфраструктура на Европа е укрепена чрез значителен капацитет за внос на втечнен природен газ и разширяване на използването на възобновяеми енергийни източници.