Четири компании – “Чайкафарма”, “Шелли Груп”, “Спиди” и “Софарма”, приключиха търговията на “Българска фондова борса” в края на 2024 година с пазарна капитализация от над един милиард лева, показва проучване на „Банкеръ“. Най-близо до тях е Fibank (Първа инвестиционна банка).
“Чайкафарма висококачествените лекарства” отново е компанията с най-голяма пазарна капитализация на „БФБ-София“, както и през 2023 година. Тя е една от най-бързо развиващите се български фармацевтични компании в производството на генерични лекарствени продукти за хуманна медицина. Производствените й мощности са изградени в съответствие с европейските изисквания за добра производствена практика при производство на лекарства.
Дружеството инвестира в закупуването на машина за визуален контрол на всеки флакон с цел оптимизиране на производствения процес и по-бързото издаване на готовия продукт. Предстои монтирането и в завода във Варна, където основно се произвеждат флакони.
Инвеститорите оцениха това и съотвено акциите на фирмата растяха през последните дванадесет месеца, като цената им нарасна от 15.64 лева в началото на януари миналата година до 18 лева за един брой в края на декември. А това съответно увеличи пазарната капитализация на „Чайкафарма“ до кота 1 652 400 000 лева.
Заедно с това общото събрание на акционерите през юни взе решение за увеличение на капитала, който в момента е 91 800 000 лева. Дружеството ще разпредели дивидент в акции (увеличение на капитала със собствени средства). Нетната печалба за 2023 г. е в размер на 3 399 502.56 лева. От нея ще се използват за увеличение на капитала на дружеството общо 7 300 000 лева. Това се случва за втори пореден път след като от печалбата за 2022 г. беше разпределен дивидент в акции (увеличение на капитала със собствени средства). “Чайкафарма” изплати дивидент в акции и от печалбите си за 2019, 2018, 2017, 2016 и 2015 година.
Фирмата инвестира в машини, технологии и в развойна дейност в заводите си в Пловдив и Варна. Увеличава и броя на работниците, които работят в тях. Това се отразява и върху повишаването на приходите на компанията, които в края на септември са в размер на 40.41 млн. лева. Дружеството е изложено на силна конкуренция в сектора.
Основният акционер Тихомир Каменов притежава 88.09% от капитала. PLURIBUS S. A. R. L. има дял от 6.86%, а останалите книжа са притежание на по-малки инвеститори.
Вложението в
“Шелли Груп”, доставчикът на IoT решения и продукти за интелигентни сгради,
също оправда очакванията.
Акциите на фирмата растяха през последните дванадесет месеца и добавиха още стойност и вече сделки се сключват при цена от 66.69 лева. Това вдигна пазарната оценка на „Шелли Груп“ до 1 207 528 585 лева.
Този ръст беше подкрепен от новините, които излязоха от компанията. Повишените приходи, изплатеният дивидент от печалбата за 2023 г. от 0.13 евро, като заедно с това продължава разширяването на каналите на дистрибуция и привличане на нови клиенти.“Шелли груп” вече се преобразува в европейско дружество или SE (Societas Europea) с цел разширяване на възможностите за развитие на фирмата в международен аспект.
Отбелзяваме и това, че Shelly Group стана първата компания, която от 18 юли започна търговия на най-новия сегмент за двойно листване на Българска фондова борса EuroBridge. Така поръчките за покупка и продажба на акции от емисията, издадена от “Шелли груп”, се въвеждат в системата за търговия в евро.
Заедно с това компанията увеличи капитала с нови акции, които бяха разпределени сред служителите, наети по трудово правоотношение или договор за управление в дружеството и/или неговo дъщернo дружествo, регистрирано на територията на България, Словения и Германия с изключение на членовете на съвета на директорите на фирмата, към 31 декември миналата година.
Цените на акциите на
компанията за куриерски услуги „Спиди“
уверено летяха нагоре между януари и декември миналата година. До момента те са добавили 74 лева към стойността си. И, за да имат тези книжа в портфейла си инвеститорите трябва да платят по 204 лева за една акция на тази компания. Това пък вдигна пазарната й капитализация до 1 097 034 276 лева към момента.
Разбира се, всичко това е подкрепено от добрите финансови резултати на фирмата – по-високи приходи и печалба за деветте месеца. Мажоритарен собственик в нея вече е френската GeoPost SA France. Тя притежава 69.81% от акциите с право на глас на куриерската фирма. Валери Мектупчиян осъществява контрол върху „Спиди Груп“ АД и чрез притежаваните от него акции в „Спиди Груп“, непряко има дял от 20.09% в „Спиди“. Останалите книжа са собственост на по-малки индивидуални инвеститори и други фирми.
Заедно с това „Спиди“ изплати сумата от 30 921 309.20 лв. като дивидент на акционерите от печалбата за 2023 г., или по 5.75 лв. за всяка акция преди облагане. Фирмата разпредели и печалбите си от 2022 и 2021-а.
Отбелязваме и още един производител на лекарства –
„Софарма“
който се присъедини към най-скъпите публични компании на „БФБ-София“. През миналата година акциите му лъкатушеха по ценовата стълбица, като преминаха през максимума от 6.47 лева за един брой и минимума от 5.56 лева. В момента котировките на фармацевтичната компания са на нивото от по 5.72 лева. Това оценява „Софарма“ на 1 024 452 360 лева пазарна капитализация.
Новините от тази фирма също подклаждаха интереса към акциите й. Между януари и декември тя увеличи капитала си, който в момента е в размер на 179 100 063 лева, с упражняване на правото на преобразуване на издадената емисия варанти в нови акции.
Заедно с това „Софарма“ разпредели междинен дивидент за второто шестмесечие на миналата година (по 0.09 лева) и първото полугодие на тази година от по 0.075 лева.
Акционерите на фармацевтичната компания одобриха и преобразуване на „Софарма“ чрез вливането на „Вета фарма“ АД – Велико Търново. В резултат цялото имущество на дъщерната фирма ще премине към компанията майка при условията на общо правоприемство. Дъщерната компания произвежда средства за дезинфекция, тинктури и настойки, различни видове козметични спиртове, талк, натриев бензоат и различни други продукти.
В края на ноември фирмата успешно приключи първи етап от сделката за придобиване на портфолио от фармацевтични продукти. Плащането по този етап от сделката е в размер на 40 милиона евро и ще бъде осъществено със собствени средства и чрез вече осигурен инвестиционен кредит от финансова институция.
Най-близо до тази четворка е
Fibank (Първа инвестиционна банка).
Акциите на кредитната институция също вървяха нагоре през миналата година. Възходът им започна от 2.94 лева за един брой през януари миналата година до 4.30 лева в момента. А това означава пазарна капитализация от 641 064 640 лева.
Този растеж беше подкрепен от по-високите общи приходи от банкови операции за деветмесечието, които възлизат на 407.26 млн. лева. Нетният лихвен доход за периода януари – септември е с ръст от 43.07 млн. лева. Нетният доход от такси и комисиони на ПИБ е с 12.32 млн. лв. по-висок.
Общото събрание на акционерите през юни гласува промяна в устава, която предвижда в продължение на пет години Управителният съвет, с одобрението на Надзорния съвет, да може да взема решение за издаване на покрити облигации по реда на Закона за покритите облигации с обща номинална стойност до 400 000 000 лева и падеж до 10 години от датата на издаването им.
Цялата нетна печалба на Fibank („Първа инвестиционна банка“ АД) за 2023 г. беше капитализира, като се отнесе в други резерви с общо предназначение, а акционерите не получиха дивидент.