След като се наложи като най-предприемчивият и богат човек в света, Илон Мъск влезе по червения килим в американската политика. Той вложи четвърт милиард долара в кампанията на Доналд Тръмп, а новоизбраният президент го номинира да управлява намаляването на разходите във федералния бюджет. Тази позиция се оказа недостатъчна за амбициозния милиардер и той реши да „поправи“ и европейската политика.
Наскоро Мъск призова германците да гласуват за крайнодясната “Алтернатива за Германия” на предсрочните избори на 23 февруари, което в Берлин беше определено като груба намеса във вътрешните работи. Тази седмица пък призова Великобритания да пусне на свобода крайнодесния политик Томи Робинсън, който през октомври 2023 г. беше осъден на 18 месеца затвор.
Ексцентричният Мъск е особено заинтересован от германската политика. Той вече
няколко пъти нарече германския канцлер Олаф Шолц „некомпетентен и глупав“
и констатира, че се задържал твърде дълго в политиката. Според него само крайната десница може да спаси Германия и я нарича „последната искрица надежда”. Той отхвърли като измислица, че АзГ са екстремисти и фашисти, цитира факта, че лидерката Алис Вайдел е лесбийка и живее с жена от Шри Ланка и подчерта, че Хитлер „не би подкрепил подобно нещо“.
Мъск омаловажи както амбицията на АзГ да изведе страната от Европейския съюз, така и желанието ѝ за сближаване с Русия и за успокояване на отношенията с Китай. Сега собственикът на „Тесла“
планира да организира дискусия с Алис Вайдел в своята социална мрежа „Екс“,
от която критиците щели да загубят ума и дума.
Опасенията са, че това ще се случи преди изборите на 23 февруари и може да привлече още избиратели за крайната десница. В момента АзГ е на второ място в обществените допитвания и може да осуети съставянето както на дясноцентристко, така и лявоцентристко мнозинство. Германските основни партии обаче заявиха, че
няма да подкрепят крайнодесните на национално ниво, така че…
тежката политическа криза като нищо може да споходи и Германия.
Според канцлера Шолц и вицеканцлера Роберт Хабек интересът на Мъск не е случаен и цели отслабване на Европейския съюз. Причината – наложените от Брюксел строги регулации на технологичните гиганти, удрящи пряко и джоба на Мъск.
Други германски политици пък се опасяват, че позицията на “електрическия” милиардер може да повлияе сериозно на бъдещата американска администрация, която и без това не се изказва ласкаво за ЕС. Тръмп дори заплаши да накаже Европа, защото не купува достатъчно американски стоки, но пък се възползва максимално от американския пазар.
Лейбъристкото правителство във Великобритания също е мишена за критиките на Мъск. Лейбъристите спечелиха изборите през юли, след което
Островът беше разтърсен от антимигрантски и антимюсюлмански бунтове.
За техен идеолог бе нарочен осъденият политик Томи Робинсън, а Мъск започна да бълва публикация след публикация, в които твърди, че правителството на Киър Стармър реагира прекалено остро към участниците в размириците и е начело на “тиранична полицейска държава”. Той твърди, че гражданската война във Великобритания е неизбежна, а чуждестранните инвеститори с право вече са започнали да заобикалят страната.
Мъск настоя
Лондон незабавно да освободи Томи Робинсън,
който беше осъден за нарушаване на съдебно решение от 2021 г., забраняващо му да повтаря клеветнически твърдения по адрес на сирийския бежанец Джамал Хиджази.
През 2018 г. в социалните мрежи бе споделено видео, в което 16-годишен британец бие 15-годишния по онова време Хиджази. Робинсън обаче представя момчето като истински насилник, който пребива момичета и заплашва, че ще наръга свои съученици.
Освен всичко останало, през 2023 г. Робинсън създаде документален филм, в който повтори недоказаните си твърдения по адрес на сирийския бежанец. Филмът бе качен в „Екс“ и бе гледан от десетки милиони души, благодарение рекламата, която му направи Мъск.
Освен това Мъск открито симпатизира на
антиимигрантската партия “Реформирай Обединеното кралство”,
с чийто лидер Найджъл Фараж се срещна наскоро във Флорида. Коментира се дори, че милиардерът е готов да дари 100 милиона долара на Фараж и реформаторите му.
Последната намеса на Мъск предизвика гняв сред лейбъристките депутати, много от които настояха правителството да спре да публикува в „Екс“.
Досега най-големият страх на Брюксел беше завръщането на Тръмп. Оказа се обаче, че в лицето на Мъск Обединена Европа има не по-малко яростен опонент.