Щатският долар се изкачи до най-високата си за последните две години котировка към еврото и до осеммесечна върхова стойност към британския паунд след като силните данни за пазара на труда в Съединените щати увеличиха доверието на инвеститорите в най-мощното световно стопанство. Британската валута, която се представи най-силно спрямо зелените пари сред съперниците си от Г-10 през миналата година, загуби 1.3% от пазарната си оценка и слезе до 1.2354 долара на 2 януари – най-слабата котировка от края на април 2024-а. Еврото се понижи с 0.9% – до 1.0267 долара (като за момент докосна дори 1.0225 долара) – най-ниското равнище от ноември 2022-а.
В азиатската търговия на 3 януари европейските валути се посъвзеха и паундът поскъпна до 1.2390 долара, а еврото – до 1.0271 долара. Доларовият индекс, който следи движението на американската парична единица спрямо кошницата от шестте най-активно търгувани съперници, включително еврото и лирата стерлинг, скочи до 109.54 пункта на 2 януари, а впоследствие се понижи леко до 109.2 точки. Той прибави 7% към пазарната си оценка през миналата година.
Валутните движения на 2 януари са отражение на растящата увереност на инвеститорите в стабилността на растежа на американското стопанство и убеждението, че инфлацията ще ограничи темпото на лихвените редукции на Федералния резерв през 2025-а, което ще стимулира търсенето на зелените пари спрямо другите основни валути.
Публикуваните непосредствено след Нова година данни показаха, че внесените нови молби за обезщетение при безработица са паднали през миналата седмица до най-ниския си брой за последните осем месеца от 211 хиляди. Което е белег за ограничени уволнения в края на 2024-а и за силен пазар на труда. Това е добра новина за щатската икономика и за очакваните с повишен интерес данни за откритите нови работни места през декември и за инфлацията, които ще дадат насоки колко премерен ще е лихвеният подход на американските централни банкери.
Търговците вече са вкарали в цените понижение на лихвените проценти с 44 базови пункта за цялата година – под предвидените 50 точки от паричните стратези на Федералния резерв на последното им за миналата година официално съвещание на 17 и 18 декември. Същевременно, неубедителният растеж на Обединеното кралство и на еврозоната означава, че “Банк ъф Инглънд” и Европейската централна банка вероятно ще орежат лихвите, съответно с 0.59% и 1.08% до края на тази година
Според аналидатори, слабите данни за производствения сектор на Великобритания и еврозоната, публикувани на 2 януари, и заплахата от по-високи цени на природния газ след прекратяването на преноса на руски газ през Украйна за Европа, ще окажат низходящ натиск както върху еврото, така и върху паунда. Както е известно, в ранните часове на Новата година Русия врътна газовото кранче за Стария континент след като изтече петгодишния договор за транспортиране на синьото гориво, което означава, че европейските държави ще трябва да внасят по-скъп втечнен газ от други доставчици точно когато газовите хранилища се изпразват скоростно заради студеното време и безветрието в големи части от Европа.
Хеджингова фондове от Стария и Новия континент са редуцирали позициите си в евро на 2 януари когато единната европейска валута слезе до най-ниските си равнища от ноември 2022-а, твърдят търговци. По сметки на агенция “Блумбърг”, основани на данни на Депозитарния тръст и Клиринговата корпорация, опционни контракти с валутен курс на закриване в диапазона 0.97-1 щ. долар за едно евро на обща стойност 2.5 млрд. евро са били имтъргувани в първия работен ден на Новата година – почти четири пъти над средния дневен оборот през декември.
Недоверието към еврото се натрупва от известно време, като хеджинговите фондове градят позиции в очакване на спада му от края на саптамври 2024-а, по информация на Комисията за търговия на фючърси. Мениджърите на активи също постепенно закриват позициите си в полза на единната европейска парична единица.
“Пробив на паритета евро-долар в момента изглежда много вероятен”, коментира Дерек Халпени – шеф на звеното за глобални пазарни проучвания за EMEA в MUFG. той допълва, че “митата и разнопосочните очаквания за Съединените щати и еврозоната могат да предизвикат по-нататъшни продажби на еврото към зелените пари през идните седмици”.
По оценка на валутни стратези, пътят към паритет и пробив под него на долара и еврото става все по-очевиден, особено след сключените едри контракти в опции.
“Рабобанк”, “Уелс Фарго” и “Инвестек” съзират потенциал за тест на равенството между европейската и американската валута през второто тримесечие. Ключовото равнище беше пробито за последен път през 2022-а след руското нахлуване в Украйна, предизвикало енергийна криза в Европа и събудило тревога от икономически спад. Анализатори на “Данске банк” също очакват паритет в средносрочен план.
Експерти на “Номура” обаче предупреждават, че някои оценки на опции в евро подсказват, че има фондове, залагащи на поскъпване на единната европейска валута в краткосрочен план. А индикаторът за инерция предполага, че еврото е свръхпродадено по отношение на щатския долар.