Сиренето може да подобри съня ви, установява ново изследване

Сиренето може да подобри съня ви, установява ново изследване

Ново изследване разгледа връзката между консумацията на сирене и сънната апнея.

Какво е сънна апнея?

Сънната апнея е разстройство, при което дишането спира и започва по време на сън, като най-честата форма е обструктивната сънна апнея (OSA), според Mayo Clinic. Тя води до “фрагментиран сън” и може да доведе до по-сериозни усложнения като сърдечно-съдови заболявания, когнитивен упадък и метаболитни разстройства като диабет тип 2, посочват авторите на изследването. Хъркането и чувството на умора след пълноценен сън са два ключови симптома.

Как сиренето може да повлияе на сънната апнея?

Най-новите открития, публикувани в списанието Sleep Medicine миналия месец, разгледаха данни от UK Biobank и FinnGen Bank, за да се види как приемът на сирене влияе на сънната апнея. Изследователите установиха, че по-високият прием на сирене е свързан с намален риск от развитие на сънна апнея, като конкретно влияе на нивата на 23 биомаркера за състоянието, включително кръвното налягане и нивата на тестостерон.

„Тези открития подчертават потенциала на диетичните интервенции в общественоздравните стратегии, насочени към намаляване на разпространението на сънна апнея и свързаните с нея здравословни рискове“, пишат авторите на изследването. „Общо взето, това изследване подчертава сложните връзки между диетата, биомаркерите и сънната апнея, акцентирайте върху необходимостта от допълнителни изследвания в различни популации, за да се увеличи приложимостта на тези резултати.“

Сиренето вече е свързвано с по-добър сън

Но преди да се запасите с любимите си видове сирене, авторите на изследването признават, че са необходими повече изследвания, за да се разбере връзката му със сънната апнея. Освен това, прекаляването с повечето храни, включително сирене, може да доведе до натрупване на тегло – което е особено важно, като се има предвид, че излишното тегло „значително увеличава риска от OSA“, според Mayo Clinic. Други рискови фактори включват обиколката на шията, стесненото дихателно пътче, мъжки пол, възраст и пушене.

Четете още: Намаляването на калориите не е единственият начин да живеем здравословно

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст