Новоизбраният президент Доналад Тръмп проведе предизборната си кампания с акцент върху вътрешната политика. Това притесни Брюксел, който бе уверен, че в най-скоро време търговските и културните връзки между евроатлантическите “кръвни братя” ще бъдат замразени. Оказа се, че може да бъде и още по-лошо: Тръмп има намерение да разшири територията на Съединените щати, без значение какъв похват ще приложи – военна сила или икономическа принуда. Дано това негово изявление е поредната буря в чаша боза, защото тръгне ли да купува Гренландия, да “приватизира” Панамския канал или да прави насилствено Канада 51-ия американски щат, не се знае (уж) каква беля ще споходи световния мир. цивилизацията.
На пресконференция във вторник (7 януари), Тръмп заяви, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около двете територии – Панама и Гренландия, за които е убеден, че трябва да станат неделима част от САЩ. Той подчерта, че Вашингтон има нужда от тях заради своята икономическа и национална сигурност.
Освен това новият президент нарече границата с Канада „изкуствено начертана линия“ и предположи, че за страната
ще бъде по-добре, ако просто с откаже от суверенитета си и стане част от САЩ.
Той също така се зарече да промени името на Мексиканския залив на „Американския залив“. Анализатори сравняват изказванията на Тръмп с тези на „империалист от 19 век“, а Панама и Дания, част от която е Гренландия, обявиха, че няма да се откажат от териториите си.
Министърът на външните работи на Канада, Мелани Джоли написа в социалната мрежа „Екс“, че Тръмп
въобще не си дава сметка колко силна е Канада и колко солидна е икономиката й.
Тя посочи, че и дума не може да става родината й да стане част от САЩ и подчерта, че канадците не се поддават на шантаж.
Правителството на Панама също отхвърли заплахата на бъдещия американски лидер да си върне ключовия световен воден път, който САЩ построиха и притежаваха, преди да предадат контрола на централноамериканската страна през 1999 година.
Доналд Тръмп не е експерт по геополитика, а бизнесмен и гуру на имотните сделки. Затова не е трудно да предположим, че той гледа на Гренландия, Панама, Канада и Мексиканския залив (най-вероятно и на други части от света) като на парцели, които може да купува и да продава.
През 1867 г.
САЩ купиха Аляска от Русия и обмисляха оферта за Гренландия,
която географски е част от Северна Америка, но политически е част от Дания.
След Втората световна война, САЩ предложиха на Дания 100 млн. долара за Гренландия, но не им се получи. Очевидно новоизбраният президент иска да възроди това щение, но ситуацията днес е толкова различна, че накрая въпросната амбиция ще се окаже… неизлечимо болна.
В днешни дни Гренландия е самоуправляваща се територия. Нейният парламент упражнява законодателната ѝ власт, а Дания упражнява контрол само върху външната ѝ политика.
В този контекст изглежда абсурдно настояването на Тръмп (между другото – с 6-7 годишна давност) САЩ да придобият тази територия, да не говорим за Панама и Канада. Защото иначе как ще продължат да обвиняват Китай, смятащ самоуправляващия се остров Тайван за своя територия? Още повече, че Пекин се надява
идването на Тръмп да сложи край на военната подкрепа на Вашингтон за Тайван.
Миналия септември президентът Джо Байдън одобри военна помощ на стойност 567 милиона долара за Тайван. Това бе поредният ход, с който Вашингтон цели да укрепи отбранителните способности на острова, който е изправен пред повишаване на напрежението с Китай.
Да не забравяме също, че единият аргумент на Путин да нападне Украйна беше, че
Москва иска гаранции за сигурността на границите си.
Сега Тръмп също иска да подсили сигурността на САЩ, като разшири границите им.
Без значение дали Тръмп за пореден път прави силни изказвания, за да провокира, но без намерение да реализира заплахите си, или наистина има подобни планове, поведението му е скандално, а дори още не е встъпил в длъжност. Надеждите са, че в неговата Републиканска партия, която контролира Камарата на представителите и Сената, има достатъчно разумни хора, които да охладят страстите на новия „колонизатор“.