Единодушно с 207 гласа “за” депутатите приеха на първо четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса за тази година.
В пленарната зала служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни, че служебният кабинет е изработил Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г., тъй като внесените законопроекти за държавния бюджет и бюджетите на НЗОК и на ДОО за 2025 г. не са разгледани от Народното събрание.
Срокът за предложения по законопроекта беше съкратен на три дни.
Депутати от “Продължаваме промяната – Демократична България” обявиха, че между двете четения ще предложат да се ограничат възможностите на правителството да харчи пари от бюджета – както като видове, така и като размер. Бившият министър на финансите Асен Василев мотивира това, като посочи, че при неприет бюджет за годината и липса на редовно правителство трябва да има контрол от страна на парламента.
Законопроектът урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. за срок, не по-дълъг от три месеца, при спазване изискванията на Закона за публичните финанси, Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.