Невземането на фискален бон – съучастие в източването на ДДС

фискален бон, бензиностанция бензин горива

Стана така, че вече не неиздаването на фискален бон, а невземането му от клиента на бензиностанцията се превърна в съучастие в източването на ДДС. Как се случва това? Зареждате за 50 лева. Издават ви касов бон. „За какво ми е тази хартия”, ви хрумва на момента и оставяте хартийката на касата. Това правят много шофьори с лични коли.

В края на седмицата в бензиностанцията пристига човек с фирмен автомобил, който не е заредил и литър. Бензинджията му е събрал невзети бележки и му издава фактура на тяхната стойност. Може да е за 50, но може и да е за 500 лева. С тази фактура облажилият се има право да иска данъчен кредит по ДДС. И по закон трябва да го получи. Е, разбира се, срещу дребно отчисление за този, който му е събрал пренебрегнатите касови бонове.

През последните месеци се наблюдава

възстановяване на активността на сивия сектор,

свързан основно с измами с ДДС, неправомерно възстановяване на ДДС, събиране на касови бележки и използването им за фактури. Това казва Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Поне по 200-300 милиона годишно са ДДС-измамите, твърди Бенчев и голяма част от тях били по описаната по-горе схема.

„Ние ще предложим на депутатите нашето виждане как този проблем може да бъде решен, за да няма измами. Чрез една техническа промяна в Закона за ДДС, която да намали възможността да се използват фактури за горива за възстановяване на косвения данък”, отбеляза той.

Промяната – просто казано – е свързана с това, фактура, комуто е нужна, да се издава само заедно и в момента на издаването на касовата бележка. В някои търговски вериги това е правило, а понякога върху

фискалния бон е написано, че има стойността на фактура

с всички необходими атрибути на този счетоводен документ.

Ярки представители на сенчестия бизнес са и дребните автомонтьори. Гаражните работилници “на сянка” крият над 1 млрд. лв. оборот годишно, каза преди време пред  “БАНКЕРЪ” инж. Емил Германов, който оглавява Съюза на автосервизите в столицата. Върху тези пари не се начисляват и не се внасят данъци и осигуровки в държавната хазна.

“Само един сервиз, който работи незаконно, ако се регистрира като ЕТ в София, би трябвало да внесе патентен данък от 1800 лв. годишно. А става дума за хиляди нелегални сервизи”, изтъква Германов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст