Нови литиеви находища в Китай: път към енергийна независимост

Нови литиеви находища в Китай: път към енергийна независимост

Наскоро Китай обяви значително увеличение на литиевите си резерви с откриването на 2800-километров пояс от сподумен в Тибет – твърда руда, която е важен източник на литий. Първоначалните оценки сочат, че само този пояс може да съдържа над 6.5 милиона тона от метала с потециал да достигне внушителните 30 милиона тона.

hjuit

Китай почти утрои литиевите си резерви, което изкачи страната до второто място в света по запаси от този ключов за технологиите за възобновяема енергия метал. Държавата вече контролира 16.5% от световните литиеви резерви, изпреварвайки Австралия, Аржентина и Боливия, и отстъпва само на Чили. Първоначално китайците притежаваха около 6% от световните литиеви резерви, но значителното увеличение е резултат от откриването на нови находища и усъвършенствани методи за извличане, които позволяват добиването на метал от различни минерали.

gfy6u675

Проучванията на Тибетското плато разкриват солени езера, които се очаква да съдържат над 14 милиона тона литий, извеждайки ги на трето място по големина в света. Тези открития разширяват възможността за проучване на подобни резерви в геологично сходни райони в съседните провинции Синхай, Съчуан и Синдзян.

Иновациите в технологиите за извличане играят решаваща роля за разширяване на способностите на Китай да експлоатира новооткритите литиеви резерви. Китайски изследователи постигнаха значителен напредък в обработката на лепидолит – минерал, който преди това бе труден за добив поради високите разходи и техническите трудности. Това откритие се очаква да отключи допълнителни 10 милиона тона литий в провинция Дзянси, с перспективи за още в Хунан и Вътрешна Монголия.

hq720 2

Литият играе ключова роля в бързо развиващия се сектор на новите енергийни технологии в Китай. Огромното население на страната, бързият икономически растеж и нарастващото търсене на електрически превозни средства задълбочават необходимостта от този ценен ресурс. През 2022 г. Китай имаше 76% дял от световния капацитет за производство на литиево-йонни батерии.

През последните две десетилетия Пекин инвестира сериозно в процесите по добив и производство на литий, като най-големият потребител на литиево-йонни батерии. В исторически план азиатският колос разчиташе в голяма степен на вносен метала, което увеличаваше производствените разходи и забавяше растежа на индустриите, зависими от него.

bnhgjkfy

Извличането на литий, предимно от твърди руди и естествени разтвори, създава значителни екологични и енергийни предизвикателства. Последните технически постижения се очаква да улеснят този процес и да облекчат глобалното напрежение върху доставките, създавайки по-здравословна пазарна среда. Китайски изследователи разработват иновативни техники за извличане от нискокачествени разтвори и морска вода, които могат да революционизират индустрията.

Китай напредва и с минните си операции в Мали – едно от най-големите неизследвани находища на твърд литий в света. Въпреки препятствията, произтичащи от сигурността, строгите минни кодекси и насищането на доставките, целта на амбициозната първа фаза на проекта е производството на 506 000 тона литий годишно, с планове за удвояването му във втората фаза.

Четете още : Находище на литий може да промени енергийната сцена на САЩ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст