Европейските банки ще възнаградят инвеститорите с обилните 123 млрд. евро

Европейските банки ще възнаградят инвеститорите с обилните 123 млрд. евро

Европейските банки се подготвят да платят на акционерите си почти 123 млрд. евро за втора поредна година след като повишиха дивидентите над върховите им равнища отпреди финансовата криза и активизираха обратното изкупуване на акции. Най-големите регистрирани на борсите кредитори от Континента и от Острова се очаква да преведат дивиденти в размер на 74.4 млрд. евро и да купят обратно фирмени книжа за 49 млрд. евро когато огласят приходите си за 2024-а през идните седмици, според оценки, събрани от „Ю Би Ес груп“.

Мащабът на възнагражденията може да надхвърли общата сума, преведена на инвеститорите през 2023-а – плод на стремежа на главните изпълнителни директори да споделят обилните печалби, натрупани в процеса на бързия ръст на лихвените проценти, и да компенсират акционерите заради невъзможността си да им плащат по време на пандемията от КОВИД-19.

Скокът на възвръщаемостта на капитала идва след период, в който много инвеститори страняха от сектора, поразен от ниски пазарни оценки, десетилетие на символични преводи за акционерите след финансовата криза от 2008-а и намесата на регулаторите през 2020-а да блокират дивидентите и обратното изкупуване на акции. Най-високи суми от спечеленото през 2024-а се очаква да разпределят на инвеститорите „Ейч Ес Би Си“, „БНП Париба“ и „Уникредит“, съответно 19.3, 11.6 и 8.8 млрд. евро.

Перспективата за европейския банков сектор се подобри значително откакто централните банки започнаха да повишават лихвените проценти през 2022-а, слагайки край на болезненото десетилетие на ниски или отрицателни лихви. Банковите печалби скочиха след като кредиторите прехвърлиха по-високите лихвени нива далеч по-бързо на длъжниците отколкото на депозантите.

Котировките на акциите на банките от еврозоната са най-високи от почти десетилетие насам. Но инвеститорите се питат дали тези щедри плащания ще са стабилни след като централните банки вече започнаха да свалят лихвените проценти – процес, който се очаква да окаже натиск върху чистите лихвени приходи – разликата между сумите, които кредиторите начисляват по депозитите и онези, които получават от кредитите и други активи.

Жером Льогра – управляващ партньор в Axiom Alternative Investments, който притежава акции в повечето най-големи европейски банки, посочва, че сегашното равнище на доходите е устойчиво и че компанията му очаква „леко повишение на общата доходност през 2025-а в сравнение с 2024-а“. Той обяснява, че по-евтините депозити, предоговарянето на ипотечните заеми на по-високи лихвени проценти и по-солидните приходи от дейности, разчитащи на комисионни, особено за банките със силен бизнес в сферата на управлението на лични състояния и на активи, подобрява общата картина.

Анализатори на „Ситигруп“ очакват европейските банки да обявяват изплащането на дивиденти за общо 80 млрд. евро и обратно изкупуване на акции за 54 млрд. евро през тази година. Пазарните им оценки обаче изостават доста след партньорите им съединените щати и все още се търгуват с отбив от счетоводната стойност на активите им.

„Смятаме, че оценките на европейските банки отговарят на очакван спад на приходите и на плащанията към инвеститорите, които ние не виждаме“, коментира Джейсън Нейпиър – ръководител на отдела за европейски финанси в инвестиционната банка на „Ю Би Ес“. И допълва, че той и колегите му „прогнозират кредиторите да разпределят дивиденти и да изкупят обратно акции на стойност 10% от пазарната им капитализация или повече през всяка от следващите три години. Това е двойно по-голяма сума от тази на капиталовия пазар като цяло“.

Нарастват и опасенията, чеоблекченият регулаторен режим на Съединените щати по време на президентския мандат на Доналд Тръмп може да направи европейските банки по-слабо конкурентни дори на собствените им пазари, което би разширило отбива на пазарните им оценки. Главният изпълнителен директор на „Уникредит“ Анреа Орчел заяви на Световния икономически форум в Давос на 21 януари, че „в момента очакванията са, че американците ще са далеч пред европейците в смисъл на по-щадяща рагулаторна рамка. И като се има предвид, че американски банки работят в Европа, това ще ни постави в неизгодна конкурентна позиция“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст