Колкото по-стар става, толкова повече Бил Гейтс се учудва на това, което светът му поднася.
Политическата разделеност, ускорена от технологиите. Вземете за пример милиардерите от индустрията на технологиите, като доста от тях имат политически нагласи, които са силно наклонени надясно.
„Винаги съм смятал Силициевата долина за лява, а сега фактът, че има значителна група, наклонена надясно, е изненада за мен“, казва г-н Гейтс.
Или пък вземете еволюцията на технологиите през десетилетията, след като той създава Microsoft и я прави една от най-силните компании в света.
„Необикновени неща се случиха заради споделянето на информация в интернет“, каза г-н Гейтс. Той беше предвидил това, но когато социалните медии като Facebook и Twitter се появиха, „възникнаха злини, които трябва да призная, че не бях предсказал“.
„Не предвидих, че това ще се случи“, каза той. Технологиите да се използват като оръжие срещу обществените интереси?
Г-н Гейтс е техно-оптимист, но има граници, като криптовалутите. Имат ли те някаква полза?
„Никаква“, каза той. „Има хора с високи коефициенти на интелигентност, които са се самозаблудили по този въпрос“.
Дори изкуственият интелект, за който Бил Гейтс е говорил с ентусиазъм и в който Microsoft е вложил значителни инвестиции, му създава притеснения. „Сега трябва да се тревожим за лошите хора, които използват ИИ“, каза той. (New York Times е завел иск срещу Microsoft и неговия партньор OpenAI за нарушаване на авторски права; компаниите отричат обвиненията.)
Г-н Гейтс, който навършва 70 години през 2025-а, често се оглежда назад. Следващата седмица ще публикува книгата „Source Code: My Beginnings“, в която се разказва за неговата младост. Първата част от трите планирани тома на мемоарите, се подготвя от десетилетие, но излиза в необичаен момент, когато технологичните милиардери са като отвързани. Илон Мъск, Джеф Безос, Марк Зукърбърг — техният успех им е дал власт, която те ентусиазирано, дори с удоволствие, използват за разединяване на обществото.
Преди тридесет години г-н Гейтс създаде модела за „лицето на технологичния милиардер“. Microsoft през 90-те години осигуряваше операционната система за персоналните компютри, които все повече присъстваха в домовете и офисите, а компанията имаше големи планове за новото нещо, наречено уеб. Г-н Гейтс и неговата компания бяха възприемани като мощни и безмилостни. Силициевата долина беше изплашена и дори регулаторите се притесняваха, като завеждаха дела срещу Microsoft.
Анти-Microsoft настроенията в поп културата достигнаха връх с филма от 2001 г. „Antitrust“, за технологичен изпълнителен директор, който убива хора в търсене на световно господство. Рецензенти подчертаха препратката към г-н Гейтс, въпреки че основно разкритикуваха филма.
Гневът отдавна е изчезнал и г-н Гейтс не помни „Antitrust“. Сред милиардерите, които предизвикват силни емоции, той каза с нотка на облекчение: „Не съм на върха на списъка. Настоящите технологични титани биха предизвикали по-силна негативна реакция“.
Много други в Силициевата долина наблюдават трансформацията на милиардерите в бъдещи господари с ужасено въодушевление.
„Това е постоянна тема на мрачни разговори тук“, каза Пол Сафо, дългогодишен прогностик в технологиите. „Консенсусът е, че Бил Гейтс изглежда като светец в сравнение с ужасите, които се случват“.
Четете още: Ядрената компания TerraPower на Бил Гейтс започва разработката на първия бърз реактор