Ще се сблъскат ли САЩ и Русия заради ценните суровини на Украйна?

САЩ - USA

В началото на седмицата президентът на САЩ Доналд Тръмп на практика обяви, че Украйна трбява да плаща за военната помощ от Вашингтон.  Той поиска ценни суровини в замяна на по-нататъшна американска помощ. В това няма нищо странно, тъй като Тръмп е консерватор и е съвсем нормално да преследва икономическите интереси на страната си. Как обаче ще се разбере с колегата си Владимир Путин, при положение, че доста сериозна част от находищата на ценните метали се намират в контролирани от руската армия територии?

Новата администрация във Вашингтон е решена да постигне споразумение с Киев, което да гарантира доставките на редкоземни елементи за САЩ, които са необходими за производството на смартфони, електрически автомобили и други високотехнологични продукти като части за самолети.

Тръмп не пропусна да обвини предшественика си Джо Байдън, който е „раздавал пари“ без да мисли за нуждите на страната си. Той подчерта, че трябва САЩ да получат нещо „равносилно“ от Киев

в замяна на помощта, която вече възлиза на близо 300 милиарда долара.

Според него Киев има интерес да приеме предложението му. 

Властите в Украйна не реагираха веднага, но президентът Володимир Зеленски обяви в сряда (5 февруари), че планът за победа на Киев над Русия включва инвестиции в разработването на находищата на редкоземни метали. По-късно той съобщи, че екипът му вече е в контакт и със специалния пратеник на Вашингтон за Украйна – Кийт Келог, и със съветника по националната сигурност Майкъл Уолц. Според Зеленски няма никакъв проблем, ако американски компании тръгнат да инвестират в страната.

„Открити сме за разработването им с нашите партньори, които ни помагат при защитата на нашата земя и отблъскват врага назад със своето оръжие, своето присъствие и санкционни пакети – това е напълно справедливо“, посочи Зеленски.

ukrajna polezni izkopaemi goriva

Надеждата на Киев вероятно е, че благодарение на тези ресурси, които може да се разработват от американски компании, Тръмп ще му помогне да защити територията си и да отблъсне руснаците. Не се знае обаче

дали американския президент си представя нещата точно по този начин.

Реакцията на Москва не закъсня. Руският президентски говорител Дмитрий Песков коментира, че Тръмп директно поискал от Киев да си плаща за военната помощ на Вашингтон, т.е. безплатната подкрепа е свършила. Той обаче не спомена, че залежите се намират на земя, за която Русия претендира.

Най-възмутен от идеята на Тръмп се оказа германският канцлер Олаф Шолц, който нахока американския президент за „много егоцентричното“ му намерение да използва ресурсите на Украйна срещу подкрепа за отбраната й. След неофициалната среща на върха на ЕС в Брюксел в понеделник (3 февруари) той подчерта, че с тези ресурси

Украйна да може да финансира възстановяването си, а не да ги дава на САЩ.

Бизнес усетът на Тръмп го води в правилна посока, защото Украйна е много богата на ресурси. Тя разполага със стратегически запаси от титан, литий, графит и уран. Само литият е  33 милиона тона и е на стойност 38 милиарда долара. Голяма част от тези критично важни минерали са в райони, които в момента са под руска окупация. Повече от 70% от ресурсите се намират в регионите Донецк и Луганск, както и в Днепропетровска област, към която армията на Москва приближава.

Украинското издание „Форбс“ изчисли през 2023 г., че украинските подземни запаси

се изчисляват на 111 милиарда тона, струващи… 14.8 трилиона долара,

главно от находищата на въглища и желязна руда.

Самата Русия няма интерес да започне да добива ресурси от окупираните територии, защото трудно ще намери пазар за тях, предвид западните санкции. Когато тя анексира Крим през 2014 година, армията й наводни голяма част от въгледобивните мини, за да станат неизползваеми, ако се върнат под украински контрол.

Миналата година Министерството на отбраната на Великобритания съобщи, че

Москва използва Керченския мост за изнасяне на полезните изкопаеми,

откраднати от окупираните територии в Украйна.

От началото на войната през 2022 г., властите в Киев непрекъснато сигнализират за кражбите на ресурси от Русия, най-вече желязна руда, въглища, титан, уран, манган, злато и литий. Това са ресурси, които се търсят особено много в Русия, но също така са и потенциални цели, тъй като Москва се стреми да унищожи икономиката на Украйна.

Явно битката за богатите находища на Украйна предстои, а с US-президент като Тръмп, резултатът изобщо не може да бъде предсказан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст