Годината е 2025-а: Журналистите в България не си знаят парите, а депутати и министри броят стотинки за хляб

журналистите

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов завидя на заплатите на нашего брата. В  четвъртък (6 февруари) той заяви пред репортери в Народното събрание, че журналистите получават по-високи възнаграждения от депутатите и министрите, а медиите били по-добре финансирани от партиите. Това беше аргументът му, за да поиска спиране на грантовете за медии. Бившият премиер дори разкри откъде черпи тази „ексклузивна“ информация – от неуспешния кандидат за кмет на София и настоящ общински съветник от ГЕРБ Антон Хекимян.

Думите на Борисов са скандални, защото от доста висока трибуна си позволява да заблуждава обществеността, част от която най-вероятно ще повярва, че журналистите се къпем в пари. Разбира се, никой нормален човек няма да повярва, че депутати и министри броят стотинки за хляб и глава кромид.

Основаната месечна заплата на един депутат се равнява на три средномесечни в обществения сектор, плюс прослужено време и добавки за образователна степен. По последни данни на Националния статистически институт към края на декември

средната заплата в държавния сектор е била 2360 лева.

Така, според сега действащата нормативна уредба, в края на всеки месец народните представители се разписват под фиш за… 7080 лева. При това – без добавките и без социалните и здравните осигуровки, защото те и такива „неща“ плащат. Ние им ги плащаме…

Та стигаме до въпроса – колко журналисти получават нетна заплата от 7000 лева на месец? Може би има популярни водещи и лица от външни продукции, които получават толкова, но те са твърде малко и няма как да са определящи.

Да не забравяме, че народните представители получават допълнителни пари за участие в комисии, командировки и други, свързани с работа им блага. Докато над 90% от журналисти разчитат само на основната си заплата.

Освен това, журналистите не получават заплатата си от бюджета, като народните представители и министрите. Това не пречи, когато властта е недоволна от тях да ги нарича

соросиди, грантаджии, либерасти, мисирки и все неща в този дух.

Ден след изказването си за тлъстите пачки на пишещите хора, Борисов поомекна. В петък той заяви в кулоарите на парламента, че няма нищо против грантовете за медиите. Той просто бил ядосан на определена медия, която написала, че бюджетът за януари е с 500 млн. лв. излишък, вместо с 407 млн. лв. дефицит, позовавайки се на три източника. На практика тази информация опровергава финансовия министър Теменужка Петкова, която твърди, че има в бюджета има дупка от няколко милиарда. Борисов заяви, че

излишък няма, а само „лека заигравка медии, които получават огромни грантове“.

Все още помним обаче, че именно неговите правителства раздаваха милиони по европейски програми на медии. Да, те бяха от Европейската комисия, но неговите хора решаваха кои медии да бъдат облагодетелствани.

За да не остане по-назад, 

по темата се изказа и лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.

Той заяви, че партията му отново ще внесе в парламента проекторешението за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж и Александър Сорос у нас. Така ще се види кой колко грантове получава. Народното събрание обаче отхвърли предложението му за създаване на такава комисия.

„Америка за България“ е разпределяла много, много милиони по шуробаджанашки начин. Гледам ги тук се хвърлят да защитават грантаджийските медии“, заяви Пеевски и

заплаши, че ще сезира Тръмп за дейността на „Америка за България“.

Преди него Борисов също се позова на „ежедневни постове на Доналд Тръмп в социалните мрежи за грантовете“. Според него постовете на Тръмп са доказателство за порочно финансиране на медии в България.

Бурен вятър задуха отвъд Атлантика и популистите първи се наклониха в тази посока, за да не ги отвее от клона. Така че няма смисъл да си задаваме глупави въпроси от рода на „Кой в България е по-богат – журналистите или депутатите?“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст