Балтийските страни напуснаха енергийния пръстен с Беларус и Русия

ЕС

Днес Литва първа прекъсна връзките си с единния енергиен пръстен с Беларус и Русия, а по-късно Латвия и Естония я последваха, предаде Ройтерс.

Така енергийната система на Калининградска област започна да работи в автономен режим, след като Латвия, Литва и Естония напуснаха единния енергиен пръстен с Русия и Беларус, съобщи руското министерство на енергетиката. Регионът е готов за автономна работа, подчертават от министерството. Руският анклав на Балтийско море, който граничи с Литва и Полша, е откъснат от основната руска енергийна мрежа. 

Енергийната система на Калининградска област беше предварително подготвена за автономна работа, отбелязват от Министерството на енергетиката. Днес общата мощност на калининградските електроцентрали е 1.88 GW, което е повече от два пъти повече от пиковото потребление на енергия в региона и позволява да се осигури енергоснабдяване на гражданите при всякакви обстоятелства.

В подготовка на случилото се, през периода 2016-2020 г. в Калининградска област са построени четири нови производствени мощности: Маяковская, Талаховская, Преголская и Приморская топлоелектрически централи и е реализиран мащабен проект за изграждане и реконструкция на мрежова инфраструктура. Годишните комплексни изпитания на работата на енергийната система на региона в автономен режим, провеждани в продължение на пет години, са потвърдили техническата готовност на енергийното оборудване за автономна работа, допълват от Министерството на енергетиката.

Балтийските страни за първи път обявиха възможно излизане от единната енергийна система на Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва още през 2017 година.

Като причина се посочват високите рискове от енергийна зависимост от доставки от Русия.

Включването на електропреносните мрежи на балтийските страни през Полша в синхронна работа с мрежата на ЕС е планирано за 9 февруари. Латвия, Литва и Естония след прекъсване на връзката с единна енергийна система на Беларус и Русия ще работят в изолиран режим от 24 до 33 часа, след което, ако няма проблеми, ще се свържат с Европа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст