Митническите заплахи на Тръмп качиха отново долара и разлюляха валутните пазари

Митническите заплахи на Тръмп качиха отново долара и разлюляха валутните пазари

Щатският долар тръгна отново нагоре на 10 февруари след като инвеститорите започнаха седмицата с поредната митническа заплаха на американския президент Доналд Тръмп. Най-големите губещи към зелените пари са японската йена и канадският долар, защото търговците се подготвят за потенциална митническа ставка от 25% на вноса на стомана и алуминий в Съединените щати. Японската валута загуби 0.8% от пазарната си оценка, което помогна на доларовия индекс на агенция „Блумбърг“ да се изкачи до най-високата си котировка за последната седмица.

Инвеститорите наливат ударно пари в щатския долар от края на 2024-а заради опасения от потенциалния проинфлационен ефект на американскитя търговски мита, който би могъл да повлияе на политиката на Федералния резерв. Валутните играчи намалиха залозите си за нови лихвени редукции в края на миналата седмица след като последните аднни за заетостта показаха охлаждане на пазара на труда през януари, но здравословна безработица от 4 процента.

„Нарастващият риск от по-всеобхватни пробиви на глобалната търговия от по-нататъшни увеличения на митата подкрепя щатския долар“, коментира валутният стратег на MUFG Лий Хардман.

Доларовият индекс, който отчита движението на зелените пари към основните търговски конкуренти, се повиши с 0.3% след ръст в подобен размер на 7 февруари след като Тръмп намекна, че ще наложи реципрочни налози на търговските партньори, без да разкрива подробности.

В интервю за репортери на 9 февруари на президентския самолет Air Force One, стопанинът на Белия дом каза, че ще обмити с 25% целия внос на стомана и алуминий в САЩ от всички вносители, включително и от основните доставчици на металите Мексико и Канада, за да защити националните производители. Той не каза конкретно кога ще влязат в сила въпросните налози. Освен това Тръмп обяви, че през тази седмица ще въведе реципрочни мита на държавите, които обмитяват американския внос и те бъдат задействани „почти незабавно“ след съобщениято.

Неделните изяви на американския президент са последните от поредицата митнически заплахи за страни и отделни сектори, които разлюляха пазарите през последните седмици. Засега не е ясно в кой момент тези предупреждения ще бъдат изпълнени на практика, след като митническите ставки за Канада и Мексико бяха отложени с един месец, а доставките от Китай бяха обложени с едва 10 процента.

Съединените щати разчитат на вноса на алуминий от различни страни, между които са Канада, Обединените арабски емирства и Мексико, за да задоволят сериозното потребление на металите – нетният им внос е нараснал с 80% през 2023-а, по сметки на „Морган Стенли“. Стоманеният внос има по-малък дял в общото потребление, но е жизнено важен за секторите, които разчитат на специфични класове на сплавта, включително астронавтиката, производството на автомобили и на енергия – от вятърните източници до петролните сондажи. В тази връзка някои петролни компании бяха изключени от обмитяване по време на първия президентски мандат на Тръмп.

Банкерите от Уолстрийт смятат, че щатският долар ще съхрани силата си, въпреки че търговците разсъждават за въздействието на митническите заплахи, които Тръмп ту обявява, ту оттегля. „Голдмън Сакс груп“ очаква зелените пари да станат по-скъпи от единната европейска валута, а „Джей Пи Моргън Чейз“ прогнозира, че американската парична единица ще започне да се разменя срещу грубо 1.50 канадски долара за първи път от поколение насам. Китайският юан пък вече е получил „най-голямата част от отровата“ на американските тарифи, според валутните стратези.

Въпреки че спекулантите са орязали залозите си за поскъпване на щатския долар през седмицата, приключила на 4 февруари, пазарите за финансови производни са останали на сериозни дълги доларови позиции със залози в размер на около 31.2 млрд. щ. долара, по данни на щатската Комисия за търговия на фючърсни контракти (CFTC). Същевременно, фондовете, търгуващи на кредит, са увеличили позициите си срещу еврото и канадския долар през същия период.

И докато валутните колебания набират мощ, пазарът на опции също сочи по-натъшни загуби за единната европейска валута. Търговците са прибавили на 7 февруари най-много залози за по-слабо евро пред идния месец, при това са най-високите темпове от юни 2024-а насам. Същевременно, дългосрочните нагласи към паричната единица на еврозоната, оценени от т. нар. „стратегия за рискови обрати“ (при която се хеджират дълги или къси позиции чрез опции), се колебаят в близост до най-негативните нива от 2022-а насам.

Статегът на „Нешънъл Острилий банк“ в Сидни Родриго Катрил коментира, че „администрацията на Тръмп определено иска да използва митата като инструмент за преговори, а също и като стратегически похват или за преструктуриране“. И „доларът прани каквото трябва в период на голяма несигурност“.

В 13.17 ч българско време на 10 февруари щатският долар се разменяше срещу 152.11 яп. йени, 1.4336 кан. долара и за 1.0331 щ. долара за едно евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст