Абсурд: ръст на фалшивите обаждания на спешен телефон 112

спешен телефон 112

Националната система 112 отчете навръх Европейския ден на единния номер за спешни повиквания 112, че у нас системата все по-често се използва от откровени лъжци или обикновени престъпници. През 2024 г. броят на фалшивите повиквания на тел. 112 са повече спрямо 2023 г., разкри Марина Велинова, директор на Националната система 112.

Очевидно българите не разбират смисъла на подобна система, предназначена към защита на здравето и сигурността им. Според статистиката на системата, през 2024 г. на спешния телефон са приети общо 3 427 333 повиквания, което е с 8,9 % повече в сравнение с 2023 година. От тях обаче повикванията, свързани с конкретни искания за помощ, са 2 055 265, тоест близо милион са били фалшиви.

Средно на ден в районните центрове са обслужени над 9000 повиквания, като при обаждане с искане за помощ системата 112 може да локализира мястото, от което се иска помощ, с отклонение до пет метра, разкри Велинова.

марина велинова

Увеличен е броят на повикванията за помощ от полицията, като с 6 % повече е броят на повикванията за престъпления срещу личността. Броят на сигналите към пожарните са намалели, въпреки че повикванията за пожари са повече, което се обяснява с постъпването на искания за помощ не само при възникване на пожар. Трансграничните повиквания на тел. 112 през миналата година са 613, като най-често е искана медицинска или транспортна помощ.

Част от тел. 112 е т.нар. е-кол повикване, каквито са обажданията от съществуваща в модерните автомобили системи. Компютрите на тези автомобили подават сигнал към спешния телефон при настъпване на транспортен инцидент. Изпратената информация показва мястото на инцидента, модела на автомобила, дори горивото на автомобила. Регистрирани са над 4000 сигнала от пътнотранспортни произшествия, но половината от сигналите също не са реални.

На тел. 112 могат да се приемат сигнали и от хора, страдащи от слухови и говорни увреждания, като сигналът може да се изпрати чрез специално приложение.

Диян Ганев, ръководител на смяна в координационната централа за спешна медицинска помощ по въздух посочи, че до момента са осъществени 47 мисии за оказване на спешна помощ по въздух.

Работата на служителите в тази дирекция е изключително отговорна и динамична, както и натоварена с огромни обществени очаквания, коментира Тони Тодоров, заместник-министър на вътрешните работи. Надявам се, че с вашите професионални качества ще приемате по най-адекватния начин всички постъпили сигнали и информацията ще бъде подадена адекватно и качествено към съответните органи, каза още той.

За образцово изпълнение на служебните задължения бяха наградени служители от районните центрове

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст