Франция ще запази дигиталния данък въпреки риска от ответни мерки на Белия дом

Франция ще запази дигиталния данък въпреки риска от ответни мерки на Белия дом

Франция няма да се откаже от данъка на цифровите услуги, който натовари американските технологични мултинационални компании, за да успокои щатския президент Доналд Тръмп в цикъла на изострящото се търговско напрежение, заяви френският министър на финансите Ерик Ломбар. В интервю за телевизия “Блумбърг” в Париж във вечерните часове на 10 февруари Ломбар посочи, че налогът “не е инструмент за преговори, защото вече е в сила” и “това няма да се промени”.

Франция е една от първите държави, въвели Данък на дигиталните услуги (DST), накърнил приходите на глобалните технологични компании. По онова време Тръмп отбеляза, че налогът е несправедлива дискриминация срещу американските фирми и заплаши с ответни митнически ставки на емблематични френски стоки, включително сирене, шампанско и чанти.

Двете страни договориха примирие, според което Франция пое ангажимент да отмени въпросния налог след като влязат в сила новите глобални наредби за облагане на цифровите мултинационални корпорации. Преговорите за тези нормативи обаче така и не бяха доведени докрай. А проходите от този данък във Франция се превърнаха в значителен източник на средства за държавната хазна и достигнаха близо 700 млн. евро през 2023 година.

В меморандум след повторното си встъпване в длъжност Тръмп разпореди да се вземат предпазни мерки, ако 60-дневно проучване стигне до заключението, че данъчните правила са “териториални или засягат непропорционално американски фирми”.

“Създадохме данък за дигиталните компании, който поддържаме, защото това е право на Франция”, каза Ломбар. И допълни, че тепърва предстои да се види “дали това създава друг тип конфликт със Съединените щати, което вероятно не е така, защото данъкът е въпрос на суверенитет и всяка държава има собствена данъчна система”.

Трансатлантическото търговско напрежение се нажежи след като на 9 февруари Тръмп обяви, че планира да въведе данъчна ставка от 25% на целия внос на стомана и алуминий в Съединените щати. А Европейският съюз отговори, че няма да отговори на подобна мярка докато не получи подробности за нея, въпреки че преди това обеща твърда ответна реакция на американските мита.

“Готови сме да направим всичко необходимо, за да се постигне баланс”, коментира Ломбар. И посочи, че европейците имат същите инструменти и същите оръжия и ще ги използват. Все пак, френският финансов министър не изключи възможността ЕС да приеме Тръмп като “търговец”, за да намери начин за деескалация.

“Или ще ползваме собствени мита или ще преговаряме”, заключи Ломбар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст