Мебелният бранш у нас осигурява 3% от БВП на България

Стройко мебели

Мебелният бранш в България е с позитивни очаквания за икономическото състояние в сектора през тази година. А по вътрешни неофициални данни, базирани на допитване до членове на камарата, за 2024 г. стойностите ще се запазят на нивата от 2023 година.  Това заяви в интервю за БТА проф. д-р Васил Живков, председател на Управителния съвет на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП). Той отбелязва, че общото производство на мебели (без матраци) в страната за 2023 г. е било на стойност от 556 млн. долара. 

От 18 до 21 февруари в София ще се проведе изложението ЕКСПОМЕБЕЛ, в което ще се включат над 100 участници от България и чужбина. По традиция то се организира от ИЕЦ и Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост. В рамките на събитието ще бъдат показани новости в обзавеждането на дома, офиса и хотела, а също така и последните тенденции в интериорния текстил и аксесоарите.

Проф. д-р Васил Живков отбелязва, че очакванията са през тази година цените на мебелите да отбележат плавен ръст, съобразен с инфлацията, поради натиска на пазара на труда и свързаната с това необходимост от увеличаване на заплатите на работещите в сектора. А това притеснява българските фирми. 

регламент за екодизайна, васил живков

Мебелният бранш у нас е традиционен за страната ни. Фирмите основно са български, семейни, като основната част от тях са микро, малки и средни предприятия. Българските мебели са добре приети в чужбина, като от камарата отбелязват, че това е заради доброто съотношение между качество и цена. Данните показват, че

България е на 24 място в Европа по износ и внос на мебели за 2023 г. и на 23 място по производство.

В световен мащаб страната ни заема 53-а позиция по производство, 39-а по износ, 50-а по внос и 62-ра по потребление. 

Мебелният бранш у нас осигурява около 3 на сто от БВП на страната ни. Във фирмите от сектора са ангажирани над 50 000 души.

Завод за мебели ИКЕАстолове

От браншовата камара отбелязват, че прогнозите за Западна Европа показват начало на леко възстановяване в сектора. Те са базирани на очакването за намаление на лихвените проценти, което ще стимулира жилищното кредитиране, а то пък пряко се отразява на мебелната индустрия. Това ще се усети и в България след като немалка част от продукцията ни отива за износ, казва проф. д-р Васил Живков. Строителството в България сега е в достатъчно големи обеми.

Очакванията за членството на България в еврозоната не са натоварени с увеличение на цените на мебелите, смята проф. д-р Васил Живков, но той не изключи възможност определени търговци да се опитат да завишат цените си.

Присъединяването ни към Шенген е друга положителна новина за експортноориентираните ни фирми от сектора

най-вече заради намалените разходи за транспорт и облекченото придвижване на стоките, превозвани със собствен транспорт на мебелните фирми, посочва проф. д-р Васил Живков.

Председателят на Камарата отбелязва, че българските фирми продължават експанзията си в Обединеното кралство, Близкия изток, САЩ. А мебелите им могат да бъдат открити и в Африка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст