Мебелният бранш в България е с позитивни очаквания за икономическото състояние в сектора през тази година. А по вътрешни неофициални данни, базирани на допитване до членове на камарата, за 2024 г. стойностите ще се запазят на нивата от 2023 година. Това заяви в интервю за БТА проф. д-р Васил Живков, председател на Управителния съвет на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП). Той отбелязва, че общото производство на мебели (без матраци) в страната за 2023 г. е било на стойност от 556 млн. долара.
От 18 до 21 февруари в София ще се проведе изложението ЕКСПОМЕБЕЛ, в което ще се включат над 100 участници от България и чужбина. По традиция то се организира от ИЕЦ и Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост. В рамките на събитието ще бъдат показани новости в обзавеждането на дома, офиса и хотела, а също така и последните тенденции в интериорния текстил и аксесоарите.
Проф. д-р Васил Живков отбелязва, че очакванията са през тази година цените на мебелите да отбележат плавен ръст, съобразен с инфлацията, поради натиска на пазара на труда и свързаната с това необходимост от увеличаване на заплатите на работещите в сектора. А това притеснява българските фирми.

Мебелният бранш у нас е традиционен за страната ни. Фирмите основно са български, семейни, като основната част от тях са микро, малки и средни предприятия. Българските мебели са добре приети в чужбина, като от камарата отбелязват, че това е заради доброто съотношение между качество и цена. Данните показват, че
България е на 24 място в Европа по износ и внос на мебели за 2023 г. и на 23 място по производство.
В световен мащаб страната ни заема 53-а позиция по производство, 39-а по износ, 50-а по внос и 62-ра по потребление.
Мебелният бранш у нас осигурява около 3 на сто от БВП на страната ни. Във фирмите от сектора са ангажирани над 50 000 души.

От браншовата камара отбелязват, че прогнозите за Западна Европа показват начало на леко възстановяване в сектора. Те са базирани на очакването за намаление на лихвените проценти, което ще стимулира жилищното кредитиране, а то пък пряко се отразява на мебелната индустрия. Това ще се усети и в България след като немалка част от продукцията ни отива за износ, казва проф. д-р Васил Живков. Строителството в България сега е в достатъчно големи обеми.
Очакванията за членството на България в еврозоната не са натоварени с увеличение на цените на мебелите, смята проф. д-р Васил Живков, но той не изключи възможност определени търговци да се опитат да завишат цените си.
Присъединяването ни към Шенген е друга положителна новина за експортноориентираните ни фирми от сектора
най-вече заради намалените разходи за транспорт и облекченото придвижване на стоките, превозвани със собствен транспорт на мебелните фирми, посочва проф. д-р Васил Живков.
Председателят на Камарата отбелязва, че българските фирми продължават експанзията си в Обединеното кралство, Близкия изток, САЩ. А мебелите им могат да бъдат открити и в Африка.