Nissan, Honda и Mitsubishi се отказаха от сливане

Нисан Хонда Митсубиши

Днес японските автомобилни производители Nissan, Honda и Mitsubishi официално обявиха прекратяването на преговорите за сливане. Така компаниите потвърдиха неофициалната досега информация за провала на преговорите. Днес компаниите уточниха, че ще продължат да си сътрудничат в разработката и производството на електрически превозни средства. Това ще стане по силата на специално споразумение за партньорство, подписано на 1 август миналата година.

По неофициални данни причините за провала на преговорите за сливане може да са твърде съществени различия в корпоративните управленски структури на трите концерна, както и разногласия относно структурата на обединената компания. Съобщава се, че Honda искаше да направи Nissan просто подразделение в рамките на новата компания, за което от Nissan не бяха съгласни.

След като Nissan, Honda и Mitsubishi обявиха, че са спрели преговорите,

тайванската компания Foxconn обяви, че е готова да придобие дял в Nissan.

Така тайванският мултинационален производител на електроника ще осигури на японския автомобилен производител необходимите средства за преодоляване на кризата. „Закупуването на акции само по себе си не е наша цел – нашата цел е сътрудничество“, отбелязва изпълнителният директор на Foxconn Юн Лиу. От Nissan все още не са отговорили на това изявление.

Компанията Hon Hai Precision Industry Co., Ltd. (Foxconn) е създадена през 1974 г. в град Нов Тайпе, Тайван. През 2023 г. годишните приходи на компанията достигнаха 6.16 трилиона нови тайвански долара (192 милиарда щатски долара) и беше класирана на 20-то място в класацията Fortune Global 500. Тя е най-големият производител на електроника по договор в света. Въпреки че централата на компанията е в Тайван, тя печели по-голямата част от приходите си от активи в Китай и е един от най-големите работодатели в света.

Foxconn произвежда електронни продукти за големи американски, канадски, китайски, финландски и японски компании.

Известни продукти, произведени от Foxconn, включват BlackBerry, iPad, iPhone, iPod, Kindle, всички системи за игри на Nintendo след GameCube, модели Nintendo DS, продукти на Cisco, устройства Sony (включително повечето конзоли за игри PlayStation), устройства Google Pixel, устройства Xiaomi, всеки наследник на конзолата Xbox на Microsoft и няколко CPU гнезда, включително TR4 CPU гнездо на някои дънни платки. 

Приходите на Foxconn за второто тримесечие на 2024 г. бяха 1.55 трилиона тайвански долара (31.17 милиарда щатски долара). Списанието Circuits Assembly определи Foxconn за най-голямата компания за услуги за производство на електроника в света за 14-та поредна година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст