Парламентът не прие временни комисии нито за Прокопиев, нито за Пеевски

денят - Пеевски

Парламентарният ден започна емоционално, но независимо от бурните страсти не бе прието решение за съставяне на нито една от комисиите, които ги предизвикаха – нито за Иво Прокопиев, нито за Делян Пеевски.

По програма, като първа точка от дневния ред, трябваше да бъде изслушан премиерът Росен Желязков, трима министри и един заместник-министър по темата за регулирано водоподаване от река Арда за Гърция във връзка с нуждите на гръцки фермери. Въпреки това бяха предложени две решения за създаване на временни комисии.

Първата бе предложена от Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ и група народни представители. Тя бе за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Иво Георгиев Прокопиев и търговските дружества в структурата, в които той участва лично или чрез трети лица и юридически лица с нестопанска цел на територията на Република България, както и установяване на свързаността му и влиянието му върху политически партии, магистрати, медии, бизнес структури и органи на държавната власт.

След като предложението бе отхвърлено, Тошко Йорданов поиска прегласуване, като се обърна директно към депутатите от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ с обяснението, че ако съставянето на комисията за Прокопиев не бъде подкрепено, от ИТН няма да участват в гласуването на други подобни комисии. Но независимо от заканата и след прегласуването, предложението му бе отхвърлено.

„За“ гласуваха 93 народни представители (33 от „Възраждане“, 30 от ДПС-Ново начало, 18 от ИТН и 12 МЕЧ). „Против“ бяха 90 народни представители (51 от ГЕРБ-СДС, 7 от ПП-ДБ, 18 от „БСП – Обединена левица“, 14 от ДПС – ДПС), а „Въздържал се“ – гласуваха 45 депутати (16 от ГЕРБ-СДС, 29 от ПП-ДБ).

След това от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ поискаха за втори път тази седмица съставяне на временна комисия за разследване на влиянието на лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски върху изпълнителната и съдебната власт. След като предложението им бе отхвърлено, Лена Бориславова от ПП-ДБ поиска прегласуване, като призова всички, гласували срещу създаването на комисията, да променят вота си.

Тя припомни как в няколко поредни Народни събрания се правят комисии за Пепи Еврото и за Нотариуса и при тях постоянно излиза името на Делян Пеевски. Освен това и множество структури говорят за влиянието, което Пеевски упражнява, вероятно и върху самите й колеги от другите парламентарни групи.

Бориславова обърна внимание на депутатите от ИТН, че знае какво са направили вчера, намеквайки, че те нарочно са вкарали решението за комисията за Прокопиев, за да имат оправдание защо няма да подкрепят тази – за влиянието на Пеевски.

Последва бурната реакция на Тошко Йорданов, който я попита кой е управлявал 9 месеца с Пеевски. Докато той говореше от трибуната, в залата възникна напрежение между Кирил Петков от ПП-ДБ и Делян Пеевски и Байрам Байрам от ДПС – „Ново начало“. В емоционално изказване от трибуната Петков нарече Пеевски – „Джаба с червена вратовръзка“.

И при прегласуването съставянето на комисията за Пеевски не бе подкрепено.

„За“ гласуваха 97 депутати (37 от ПП-ДБ, 34 от „Възраждане“, 14 от ДПС – ДПС и 12 от МЕЧ).

„Против“ бяха 109 народни представители (62 от ГЕРБ-СДС, 30 от ДПС – Ново начало, 17 от „БСП – Обединена левица“).

„Въздържал се“ гласуваха 22 народни представители (4 от ГЕРБ-СДС и 18 от „Има такъв народ“).

Драгомир Стойнев от „БСП – Обединена левица“ обясни, че работата на парламента не е да съставя комисии, а да приема закони.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст