Днес ще стане ясно дали бойкотът срещу големите вериги е дал резултат

Днес ще стане ясно дали бойкотът срещу големите вериги е дал резултат

Очаква се днес да стане ясно дали бойкотът срещу големите вериги заради високите цени на хранителните стоки е дал резултат. Следобед от Националната агенция за приходите ще изнесат официална информация доколко протестът е бил ефективен.

Усещането е, че лоялните клиенти не са се отдръпнали, каза пред БНТ Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружение за модерна търговия.

„Комисията за защита на конкуренцията направи доста обстоен анализ и излезе с решение на 29 януари тази година, в което решение освен липсата на установени данни, че има някакво съгласуване между търговците на дребно в страната, се направиха и няколко други много интересни открития. Основните причини за повишаването на цените на основните храни, които попадат в обхвата на изследването на КЗК, е повишаването на доставните цени, което е свързано с разходи за енергия, торове, препарати и всичко надолу по веригата, така и увеличение на разходите на самите търговци за реализация на продукцията. Не се наблюдават търговски печалби в рамките на търговските вериги в този период на най-висока инфлация“, обясни Вълканов.

Според него голяма част от сравненията с цените в чужбина са неверни и манипулативни. „Цената е същата като цифрово изражение – там е в евро, тук е в лева. Има единични стоки, които се доближават като цена между някои държави – една от тях е маслото, но не навсякъде, и причината затова е, че над 90 процента от маслото, което се потребява у нас е внос, България почти не произвежда масло“, коментира директорът на сдружението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст