Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков е с обвинителен акт

Кирил Петков разкрил новата стратегия на управляващите - корупционен рай

Софийска градска прокуратура (СГП) е внесла в Софийски градски съд (СГС) обвинителен акт срещу Кирил Петков, народен представител от ПП-ДБ и съпредседател на партията. Той отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година. Обвинителният акт е факт два месеца, след като Петков се отказа от доброволно от депутатския си имунитет.

В съобщение на СГП се посочва, че Петков е предаден на съд за това, че „на 17.03.2022 г. в град София в качеството си на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение – министър-председател, е превишил властта си като разпоредил на началник и на заместник-началник на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГД „Национална полиция“ (ГДНП), както и на главен разследващ полицай в отдела:

– да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия;

– производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел без да са налице основания за това;

– в разрез с разпоредбата на чл. 212, ал.3 от НПК да не уведомяват незабавно прокурор за образуваното досъдебно производство;

– да извършат претърсване и изземване в тъмната част на денонощието в жилищата на Б.Б., Вл.Г. и С.А. без предварително разрешение на съответния съд,  без да са налице основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства. Престъплението е квалифицирано по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

К. Петков е обвинен и за това, че в качеството на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение (министър-председател), е превишил властта си като на 17.03.2022 г. е разпоредил на директора на ГДНП и на негов заместник да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Б.Б., Вл.Г. и С.А. с цел да причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК“.

По досъдебното производство срещу Петков са били разпитани над 40 лица в качеството на свидетели, приобщени са видеозаписи, събрани са и други доказателства, уточняват от прокуратурата.

Предстои Софийски градски съд да насрочи разпоредително заседание по делото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст