В Националния дворец на културата се провежда 51-ият конгрес на БСП, който трябва да избере ново ръководство на партията, след като Корнелия Нинова подаде оставка, а после беше изключена.
Основните претенденти са Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов – и двамата членове на настоящото коалиционно правителство. За поста се състезават още бившият председател Сергей Станишев, евродепутатът Кристиан Вигенин, ексшефовете на БСП-София Румен Овчаров и Калоян Паргов и други.

По времето на Корнелия Нинова беше въведен пряк избор на председателя от всички членове на партията. Всеобщата нагласа обаче е да се върне старият подход, при който лидерът се избира от делегатите на конгреса.
Вероятно ще бъде отменена и въведената от Корнелия Нинова мандатност на депутатите, според която в листите на левицата не можеше да има депутати с повече от 3 мандата или 12 години в парламента.
„С това заседание на конгреса на БСП да приключат братоубийствените битки в партията и да излезем като отбор. Да успокоим страстите и да се съсредоточим към важните за обществото проблеми“. С този призив кметът на Гоце Делчев и зам.-председател на партията Владимир Москов откри конгреса на социалистите.
Напрежението в залата пролича още в началото, когато делегатка от Ямбол поиска да не се обсъждат промени в устава. Вчера делегацията от областта пусна декларация за запазване на прекия избор.
Този път направи впечатление, че делегатските карти бяха по-различни – заради печатите, удостоверяващи действителността им. Любопитното е, че за първи път те са два – син на Националния съвет и червен на „БСП – Обединена левица“, който за гости и медии бе заменен с червен печат на БСП.
Временният председател на БСП Атанас Зафиров взе думата за доклад, в който призна, че политическата криза в последните години се е отразила и на БСП. Той направи преглед на случилото се в страната от 2020 г. насам.
„Демократичен социализъм“
Любопитен се оказа и документът „Насоки за развитие на БСП“, предоставен на делегатите на провеждащия се в момента 51-ви конгрес на партията. В проекта, който предстои да бъде обсъден и гласуван от форума, се говори за демократичен социализъм – теза, ползвана от БСП в зората на прехода, когато партията се мъчеше да се трансформира от комунистическа в социалистическа.
„БСП трябва да мобилизира вътрешните си сили, като ясно дефинира посоката към демократичния социализъм на 21-ви век, като препотвърди своите основни принципи, като отстоява лявата политика и дългосрочните си цели за изграждане на солидарно общество в социална, демократична и справедлива държава на свободни граждани“, се посочва в документа.