Google представи нова система, наречена „Co-Scientist“, която според компанията може да доведе до големи научни открития.
Този инструмент с изкуствен интелект използва технологии, подобни на тези в големите езикови модели за чат, като собствения на Google – Gemini, и конкуренти като ChatGPT. Въпреки това, „Co-Scientist“ е създаден специално, за да подпомага научните изследвания и да води до пробиви.
Учени, които вече са работили със системата, я описват като „особено начетен и полезен колега“. Изследователи от Imperial College London например са успели да възпроизведат своя работа значително по-бързо, отколкото биха могли без помощта на системата.
За да използва „Co-Scientist“, учен задава изследователска цел чрез обикновен език. След това системата преглежда наличната научна литература, обобщава я, оценява собствените си изводи и предлага нови хипотези и възможни експерименти за тяхното потвърждение – като цитира източници и обяснява предложенията си.
Google подчертава, че системата е създадена с цел да бъде сътрудник, а не да автоматизира изцяло научните изследвания чрез AI. Учените могат да водят диалог с нея, да дават обратна връзка и да коригират разбирането ѝ, като така подобряват работата ѝ с времето.
Компанията е тествала системата по различни начини, включително като е помолила експерти да зададат 15 „трудни и открити научни цели“ в своите области, след което „Co-Scientist“ е трябвало да предложи решения. Експертите са оценили новия инструмент по-високо в сравнение с други съществуващи системи.
Учените смятат, че тази система може да предложи нов начин за бързо генериране на хипотези и постигане на пробиви по важни теми. Тя вече е използвана за изследвания в областта на антимикробната резистентност – проблем, който Световната здравна организация определя като една от най-големите заплахи за глобалното здраве и сигурност.
„Лабораторната наука изисква много ресурси, а с глобални предизвикателства като антимикробната резистентност става ясно, че трябва да правим повече с по-малко и да ускорим откритията“, каза Хосе Пенадес, съ-ръководител на експерименталната работа в катедрата по инфекциозни болести в Imperial College.
„Когато изследователският екип на Google се свърза с нас, за да тестваме тяхната платформа с AI, осъзнахме, че трябва да я натоварим със същите научни въпроси, които вече бяхме проучили и които послужиха за основа на нашите експерименти.
Това на практика означаваше, че алгоритъмът успя да прегледа наличните доказателства, да анализира възможностите, да зададе въпроси, да проектира експерименти и да предложи същата хипотеза, до която ние стигнахме след години упорита научна работа – но за част от това време.
Професор Пенадес допълни, че системата е „плашеща“, защото не е ясно как ще се развива в бъдеще. Макар че в момента не може напълно да замени учените, тя може постепенно да автоматизира част от тяхната работа.
От своя страна Google признава, че тази иновация поставя „множество въпроси“, включително как учените ще оценяват бързо генерираните хипотези, как системата ще бъде кредитирана за научен принос и как ще се промени процесът на кандидатстване за финансиране. Компанията също така подчертава необходимостта от запазване на творческия подход в научните изследвания, тъй като платформата „съучен“ повдига въпроси за „съхраняване на разнообразието и случайните открития при генерирането на хипотези“.
Въпреки тези опасения, учените смятат, че системата може да предложи напълно нови начини за решаване на спешни въпроси, с които изследователите се сблъскват днес.
„Светът е изправен пред множество сложни предизвикателства – от пандемии до устойчиво развитие и продоволствена сигурност“, каза Мери Райън, проректор по научни изследвания и иновации в Imperial College. „За да се справим с тези неотложни нужди, трябва да ускорим традиционните научноизследователски процеси, а изкуственият интелект все повече ще подпомага научните открития и иновациите.“
Понастоящем Google предоставя системата само чрез „програма за доверени тестери“, която гарантира, че тя ще се използва от отговорни лица. Изследователите могат да се включат в програмата чрез Google.
Четете още: Google изостави принципа си да не използва AI при разработване на оръжия