Чуждестранните вложения в държавни облигации на Съединените щати са намалели през последния месец на миналата година след като водещите задгранични инвеститори в тези инструменти – Япония и Китай – са редуцирали портфейлите си, показват данни на щатското Министерство на финансите.
Вложенията в американски правителствени ценни книжа са се понижили до 8.513 трлн. щ. долара през декември 2024-а срещу 8л633 трлн. долара месец по-рано. През септември 2024-а размерът им е достигнал 8.679 трлн. долара.
Инвестираните от японците средства в щатски държавен дълг са паднали до 1.060 трлн. долара през последния месец на миналата година от 1.087 трл. долара през ноември. Въпреки това, Япония остава най-едрият чуждестранен вложител в американски ДЦК. През същия период Китай е орязал американските си облигационни инвестиции до 759 млрд. щ. долара от 76.5 млрд. долара.
Годишната доходност на държавните дългови книжа на Съединените щати се повиши през декември 2024-а (до максималните за месеца 4.60% за десетгодишните облигации) в очакване на по-силен растеж и вероятно поредно настъпление на инфлацията заради преценката на търговците, че въздействието на митническите ставки и имиграционните реформи на администрацията на президента Доналд Тръмп ще има именно такъв ефект.
Парични стратези на Федералния резерв също потвърдиха на последното си за миналата година редовно съвещание на 17 и 18 декември, че по-скоро ще намалят броя на лихвените редукции през 2025-а, мотивирайки се с опасения за инфлацията.