„Напълно непознат“ или когато Боб Дилън загърби кънтрито

Боб Дилън

Ако все още не сте гледали „Напълно непознат“ (A Complete Unknown), е крайно време да го направите. Той е едно от заглавията, номинирани за „Оскар“ в категорията за най-добър филм. Ето накратко сюжетът: На 19 години Боб Дилън (Тимъти Шаламе), който е твърдо решен да стане музикант, се премества от родното си градче в Минесота в Ню Йорк.

Младият изпълнител посещава в психиатричната болница кумира си Уди Гътри (Скут МакНайри) и се запознава с кънтрипевеца Пийт Сийгър (Едуард Нортън), който помага на младото дарование, съдействайки му да си намира работа като изпълнител в клубовете на Ийст Вилидж и да запише първия си албум.

Дилън среща художничката и своя бъдеща възлюблена Силви Русо (Ел Фанинг) и Джоан Байз (Моника Барбаро), която също свири кънтри.

Младият Боб става лице на движенията за човешки човека и срещу войната във Виетнам. За четири години записва голям брой хитове. През 1965 година Боб преминава към рок музиката и губи много приятели.

Няколко думи за режисьора

Джеймс Манголд, режисьор на супергероиката „Логан” и на спортната драма „Форд срещу Ферари”, отдавна се увлича от музиката. Още през 2005 година постановчикът заснема биографичен филм за кънтри легендата Джони Кеш „Да преминеш границата” с Хоакин Феникс в главната роля. Във филма за Дилън се появява и Кеш, чиято роля изпълнява Бойд Холбрук, но само за няколко минути.
Биографичният филм с Шаламе е заснет по книгата на Илайджа Ууд „Дилън хваща електрическа китара”, а снимките благословил лично американският поет и певец.

Манголд прекрасно разбира, че да вмести подробна биография на великия музикант в пълнометражен филм е невъзможно. По-рано Тод Хайнс елегантно и майсторски е показал многостранната същност на Дилън, като помолил актьори, сред които Кейт Бланшет и Кристиан Бейл, да представят певеца в шест образа на различни етапи от кариерата му в „Няма ме там”. Подходът на Манголд към нелеката задача е по-стандартен – спира се на началото на творческия път на певеца и се ограничава с периода 1961 – 1965 година.

Мащабното движение за правата на човека, началото на войната във Виетнам и убийството на Джон Кенеди съпровождат старта на кариерата на Дилън. Филмът показва как певецът записва първия си албум с оригинални песни The Freewheelin’ Bob Dylan, става звезда в цяла Америка и му тежи стоварилата се върху него слава. Музикантът тежко преживява диктата на продуцентите и очакванията на почитателите, иска да не спира на постигнатото и да продължи по-нататък.

bob dilan 2

Изпълнението му на фестивала за кънтри музика в Нюпорт през 1965, когато Дилън излязъл на сцената с електрическа китара, шокирал публиката и повечето си приятели, е представено като логично и дори естествено продължение на творческия му път. Жестът е невероятно смел, на истински пънкар. Боб не се приспособява към никого, не търси пари и слава, а се развива в хармония с настъпващите промени в заобикалящия го свят. Когато започва войната във Виетнам, музикантът изпълнява Blowin’ in the Wind, а след смъртта на Кенеди – The Times They Are a-Changin.
Изпълнението в Нюпорт и преходът на Дилън към рока се оказали повратен момент в историята на музиката, но на Манголд не му се занимава да прави обобщения и да го удря на патос.

Постановчикът деликатно и с всички подробности представя трансформацията на вътрешния свят и творчеството на младия изпълнител, включително и чрез общуването му с приятелите и близките. Боб много зряло за възрастта си отразява себе си и света наоколо и поразява околните с обхватността на текстовете, затова във времената на промени и сътресения отново и отново търси, намира и създава ново звучене.

Боб Дилън

За ролята на Дилън Шаламе е номиниран за „Оскар” в категорията „най-добра мъжка роля”. Специално за снимките актьорът се научил да свири на китара и хармоника, консултирал се с познати и биографи на музиканта, а също и с Джоел Коен, който подробно изучавал кънтри сцената от 1960-те за филма „Истинският Люин Дейвис”.

Шаламе изпълнява респектиращо в кадър повече от 40 песни, така че поклонниците на Дилън не могат да пропуснат биографичния филм за любимеца си. Значителна част от хронометража е отделена за изпълненията на фестивала в Нюпорт през различните години, а също така на концерти в клубове.

Филмът на Манголд е конвенционален, но информативен и увлекателен. Около фигурата на Дилън докрай си остава ореолът на тайнственост, не могат да разберат напълно певеца нито приятелките му, нито мениджърът му, нито по-големите му приятели.

Бушуващите в него страсти музикантът излива в песни. Дилън се проявява като истински бунтар и в личния си живот, и на сцената. Боб се увлича по Байз и не мисли за чувствата на приятелката си Силви, хваща електрическата китара и ранява право в сърцето и наставника си, легендата на кънтри Пийт Сийгър. Дилън не слуша никого и върви по своя уникален път.

Филмът е дотолкова плътно изпълнен със събития, че е трудно да откъснеш поглед от екрана, особено ако се интересуваш от културата и историята на Америка. Дилън става фигура, благодарение на която зрителите навлизат в света на протеста, промените и търсенето на свобода. Изглежда, днес песните не могат да оказват значително влияние на обществото. Биографичната кинотворба на Манголд с лека тъга припомня времето на надеждите и духовното единение. Днес филмът за Дилън, повел след себе си стотици хиляди младежи, изглежда почти като утопия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст