През февруари 2025 г. пазарът на криптовалути се понижи с 20.2%, което е резултат от нарастващите негативни настроения, историческото хакване на борсата за криптовалути “БайБит” (ByBit) и кражбата на активи за 1.5 милиарда щатски долара и спада в активността за купуване на мемекойн. Това отбелязва в своя най-нов анализ най-голямата в света борса за търговия с криптовалути “Бинанс” (Binance).
Традиционните финансови пазари също се сблъскаха с мечи тенденции, като основни акции като NVDA, GOOGL и AMZN отбелязаха спад от началото на годината, а секторите на потребителските дискреционни и информационни технологии отбелязаха спад съответно с по 6% и 3 процента. Търговското напрежение и потвърждението на президента Тръмп за 25% мита върху вноса от Канада и Мексико допълнително намалиха доверието на инвеститорите, което доведе до достигане на доходността на държавните облигации на САЩ до най-ниските си нива от два месеца.
Съобщенията за митата на президента Тръмп предизвикаха нестабилност на пазарите,

последвани от резки колебания и оказвайки натиск върху биткойн и други рискови активи. През последния месец капитализацията на глобалния крипто пазар е спаднала с над 20% – от 3.6 трилиона щатски долара до 2.8 трилиона щатски долара. Последният спад беше в края на февруари, предизвикан от опасения относно потенциалните мита на ЕС и възстановяването на митата за Канада и Мексико. Докато ситуацията продължава да се развива, продължаващата политическа несигурност доведе до намаляване на риска на пазарите, отбелязват експертите на “Бинанс”.
През последните 30 дни блокчейн платформата Solana отбеляза 485 милиона щатски долара изходящи потоци, главно към Ethereum, Arbitrum и BNB Chain, като търговската активност и TVL значително намаляват. Част от капитала се вля в мемекойни на BNB Chain, задвижвани отчасти от туитовете на CZ за кучето му Броколи. Като цяло, има по-широк стремеж към безопасност на крипто пазарите, като доминирането на биткойн се е увеличило с 1% през последния месец до 59.6 на сто.
Стабилните монети и активите в реалния свят (RWA) достигнаха нови върхове за всички времена, като пазарните капитализации надхвърлят съответно 224 милиарда и 17 милиарда щатски долара, нараствайки с по 10% и 17% тази година, за разлика от 13% спад в общата пазарна капитализация на крипто. Този растеж се движи от турбуленцията на пазара. Тя подтиква към преминаване към стабилни монети за намалена волатилност, повишена регулаторна яснота от новите сметки за стабилни монети в САЩ, повишаващи доверието на пазара, и атрактивна доходност от RWA, особено в частния кредит, който продължава да привлича интереса на инвеститорите.