От 1 юни 2026 г. хартиената трудова книжка официално престава да се използва, след като беше заменена от електронен трудов запис в регистъра на заетостта, поддържан от Национална агенция за приходите. Всички работещи по трудов договор вече трябва да са получили обратно от работодателите си окончателно оформените трудови книжки, в които е вписан трудовият им стаж.
Промяната е резултат от изменения в Кодекса на труда и Закона за държавния служител, приети през 2023 година. От една страна, някои срокове по тези промени изтичат на 1 юни, а от друга – част от новите разпоредби започват да действат именно от тази дата.
За държавните служители процесът по оформяне на служебните книжки тепърва започва. Работодателите в държавната администрация имат срок от 1 юни до 31 декември 2026 г. да ги оформят и върнат на служителите. До 1 юни всички данни от тези книжки трябва да бъдат въведени в електронния регистър на заетостта.
Въпреки отпадането на хартиените документи, трудовите и служебните книжки запазват значението си като официални документи за удостоверяване на вписаните в тях данни. Поради тази причина Националният осигурителен институт препоръчва те да се съхраняват до пенсиониране, тъй като могат да бъдат необходими за доказване на осигурителен стаж и периоди на работа.









