Европейската централна банка (ЕЦБ) удвои броя на банките, обхванати от разследването за връзки със субекти за частни кредити на фона на спада на доверието на инвеститорите в сектора. Тази година ЕЦБ иска от над 20 банки повече подробности за техните експозиции, в сравнение с дузина в предишни разследвания, съобщават запознати с въпроса лица. Онези, които имат значим риск, свързан с пазара на частни кредити, ще трябва да докладват подробности ежегодно, допълват пожелалите анонимност източници.
Въпреки че мониторингът на ЕЦБ се основава на подобни проверки през последните две години, вниманието към индустрията се засилва през последните месеци, тъй като редица фондове бяха принудени да наложат ограничения върху тегленията. Надзорният орган е обезпокоен от недостатъците в начина, по който традиционните банки отчитат ангажиментите си към частни кредити, въпреки че те са по-малки в еврозоната, отколкото в Съединените щати.
Предисторията започва в началото на 2024 г., когато ЕЦБ стартира специални контролни дейности, за да запълни пропуските в данните за отношенията на банките с частни кредитни фондове и директни кредитори. Това, което откриват, е било управляемо като цяло, но неравномерно разпределено.
Банките в еврозоната имат директни експозиции към частни кредити от приблизително 62.5 милиарда евро. Макар че звучи внушителна само по себе си, сумата представлява само 0.2% от общите банкови активи и около 2.5% от собствения капитал в цялата система. Експозицията е силно концентрирана сред шепа по-големи институции, което означава, че няколко банки носят значително по-голям риск, отколкото показват данните за цялата система. Това са „Дойче банк“, „Барклис“, „БНП Париба“ и „Ейч Ес Би Си холдингс“, с почти две трети от общия обем на сектора, по оценка на агенция „Блумбърг“.
Вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос стига дотам, че определя частния кредит като „значителен нововъзникващ риск“ за финансовата стабилност. Неговите опасения са съсредоточени върху качеството на кредитите и концентрацията в секторите, особено в технологиите и здравеопазването, включително активи, свързани с изкуствен интелект. По-специално в еврозоната, частните кредитни фондове са достигнали приблизително 106 милиарда евро към второто тримесечие на 2024 година.
Прегледът на финансовата стабилност на ЕЦБ от май 2026 г. признава, че общото въздействие върху банките засега изглежда ограничено. Но посочва, че застрахователите и пенсионните фондове може да се сблъскат с повишени рискове, отчасти защото няколко видни играчи доминират в пространството.
„Потенциалният риск остава относително ограничен в сравнение с други активи в банковите портфейли, но те нарастват силно“, коментира Шарън Донъри – член на Надзорния съвет на ЕЦБ в реч миналата седмица. „Ключовият въпрос е не само размерът на тези ангажименти, но и способността на банките да ги обобщават правилно.“
Това означава да се идентифицира къде банките отпускат заеми наред с частни кредитни фондове и кога имат припокриващи се рискове между фондове, инвеститори и портфейлни компании, казва тя. „Слабостите в тази област могат да затруднят банките да идентифицират концентрации, корелации и канали за предаване под стрес“, добавя Донъри.
Частният кредитен сектор в размер на 1.8 трилиона щатски долара се е разраснал през последните две десетилетия, отчасти като средство за насочване на заеми извън по-силно регулирания банков сектор към по-рискови части от икономиката. Банките обаче все още са изложени на влиянието на много частни кредитни фондове, включително чрез добавяне на задължения за повишаване на възвръщаемостта.











