Конституционният съд отмени достъпа на КЗК до трафични данни

Конституционният съд отмени достъпа на КЗК до трафични данни

Конституционният съд реши, че разпоредбите от Закона за защита на конкуренцията и от Закона за електронните съобщения във връзка използването на трафични данни от Комисията за защита на конкуренцията, противоречат на основния ни закон. Делото е образувано през 2025 година по искане на Румен Радев (бел. ред. по това време президент).

Припомняме, че в изменението на Закона за защита на конкуренцията беше предвидено и изменение на Закона за електронните съобщения, като се създаде възможност при необходимост да бъдат получени от КЗК данни от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги за нуждите и целите на производствата. Предоставянето на данните предвиждаше това да става с разрешение на съда, като получената информация подлежи на съхраняване до 6 месеца.

В днешното си решение членовете на Конституционния съд напомнят, че вече са се произнасяли за съхранението и достъпа до трафични данни и няма да се отклоняват от досегашната си практика.  

Според тях законодателят не се е ограничил в използването на трафичните данни само за преследването на тежки престъпления, а необосновано е разширил тази цел, като е надхвърлил допустимите легитимни цели за съхраняването и достъпа им. Ето защо магистратите приемат, че не е конституционно допустимо да се разрешава такъв достъп, за да се разследват и наказват административни нарушения.

Според съдиите ограниченият полезен ефект на мярката не оправдава нито нейния широк обхват, нито високия интензитет на засягане на основните права, до който тя води, предвид сериозното навлизане в неприкосновеността на личния живот на гражданите и в неприкосновеността на свободата и тайната на тяхната кореспонденция.

В заседанието са участвали всички 12 конституционни съдии. Решението е прието единодушно, като е подписано със становище от съдия Соня Янкулова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст