Micron Technology инвестира 10 млрд. долара в нов AI изследователски център в Бойзи

Micron Technology инвестира 10 млрд. долара в нов AI изследователски център в Бойзи

Американският производител на чипове Micron Technology инвестира 10 млрд. долара в нов изследователски център в Бойзи, щата Айдахо. В лабораторията ще работят стотици учени и инженери, които ще разработват технологии за следващото поколение чипове и памети за изкуствен интелект.

Micron Technology инвестира 10 млрд. долара в нов AI изследователски център в Бойзи

Новата Micron Research Labs е част от мащабна инвестиционна програма на компанията в САЩ, чиято стойност вече надхвърля 60 млрд. долара. Micron вече изгражда два завода за производство на чипове в югоизточната част на Бойзи. Всеки от проектите е на стойност около 25 млрд. долара, а строителството им вече е започнало.

Новият изследователски център ще се фокусира върху технологии, които са от ключово значение за развитието на изкуствения интелект. Сред тях са паметите за AI системи, архитектурата на изчислителните системи, производството на чипове и технологиите за тяхното опаковане.

Micron ще работи заедно с клиенти, университети, държавни институции и други партньори. Целта е по-бързо да се разработват нови технологии и да се намират решения за нарастващите нужди на AI индустрията.

Малките, но незаменими елементи, които движат бума на AI

Компанията планира да изгради цял кампус за лабораторията, но все още не е избрала конкретното му местоположение в Бойзи. Очаква се строителството да започне през следващата година.

В центъра ще работят стотици изследователи, а комплексът ще бъде използван и за научни конференции, семинари и форуми за нови технологии. Лабораторията ще бъде свързана с изследователските центрове на Micron в САЩ, Европа, Япония, Индия, Сингапур и Тайван.

„Това надгражда над 250 млрд. долара, които отделно сме поели ангажимент да инвестираме в производството и научноизследователската дейност в САЩ“, заяви главният изпълнителен директор на Micron Санджай Мехротра.

Micron Technology инвестира 10 млрд. долара в нов AI изследователски център в Бойзи

Компанията очаква при пълното реализиране на инвестиционните си планове да има над 90 000 служители в САЩ. Засега обаче не е ясно колко нови работни места ще създаде конкретно новата лаборатория в Бойзи.

С инвестицията Micron се стреми да заеме по-силна позиция на бързо растящия пазар на AI чипове и памети, от които се нуждаят все по-мощните системи за изкуствен интелект.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст