Италия препъва европейската пазарна интеграция

платформа за сетълмънт

Централният депозитар за ценни книжа "Монте Титоли" – част от Лондонската фондова борса, който може да откаже да се присъедини към платформата Target 2 Securities (T2S) през този месец. Така стремежът на Европа да обвърже по-тясно пазарите си среща неочаквано препятствие. Резервите на фирмата от Милано произтичат от опасенията на италианските кредитни институции, че програмата не е готова да започне работа.

Европейската централна банка разработва централизираната софтуерна програма за обработка на търговски сделки с ценни книжа T2S от 2006-а. Първата група от компании, в която се включват италиански, швейцарски, гръцки, румънски и малтийски финансови институции, трябва да се влее в системата за сетълмент на 22 юни. Следващото присъединяване е насрочено за 28 март 2016-а, когато към платформата ще се включат фирми от Белгия, Франция, Холандия и Португалия.

Проектът е част от усилията за интегриране на европейските пазари и за опростяване и намаление на разходите за достъп до тях. Евентуалният му старт без Италия – най-голямото тържище на еврозоната от първата вълна, може да навреди на приложението на плана, предназначен да изглади фрагментираната обработка на сделките и да укрепи финансовата стабилност.

T2S ще прилага единен набор от стандарти, правила и такси за всички европейски транзакции и изграждането й ще струва около 1 млрд. евро, включително и оперативните разходи. Очакванията са до 2024-а системата да възстанови похарченото от събраните комисиони. 
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст